EK žádá ČR o úpravu odvolacích pravidel při nevydání víza

16.10.2014 13:45

Česká republika má upravit pravidla určující, jak je možné se odvolat proti rozhodnutí úřadů o zamítnutí víza či proti prohlášení víza za neplatné. Oznámila to dnes Evropská komise, které vadí, že odvolací proces nezahrnuje přístup k soudu. Ke stejným změnám dnes komise formálně vyzvala také Estonsko, Polsko a Slovensko.

EK žádá ČR o úpravu odvolacích pravidel při nevydání víza
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Země nyní mají dva měsíce na přijetí příslušných opatření, věc jinak může skončit až před Soudním dvorem EU.

Komise dnes v tiskové zprávě připomněla, že nařízení o vízovém kodexu stanoví postupy a podmínky pro vydávání víz pro krátkodobé pobyty a letištní průjezdy. Ukládá také členským zemím povinnost přiznat právo na odvolání pokud byla žádost o vízum zamítnuta či pokud bylo vízum prohlášeno za neplatné, nebo zrušeno.

Unijní země musí mít prostředky, které v oblastech, na které se vztahuje evropské právo, umožňují dostatečnou právní ochranu. Podle Listiny základních práv EU každý, kdo se domnívá, že jeho svobody zaručené evropským právem byly porušeny, má právo na "účinné prostředky nápravy před soudem".

Příslušné předpisy v uvedené čtveřici zemí podle názoru komise umožňují pouze odvolání k nesoudním správním orgánům. "Komise se však domnívá, že z vízového kodexu pro státní příslušníky třetích zemí vyplývá právo na objektivní zpracování jejich žádostí o vízum a že toto právo je třeba chránit soudním odvolacím řízením," uvedla dnes Evropská komise.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…