EK zjistila, že korupce v českém zdravotnictví stále kvete

04.01.2014 6:59

Korupci v českém zdravotnictví lehce snížily poplatky. Jinak podle studie Evropské komise o situaci ve zdravotnictví se v Česku stále korupci daří, a to ve všech zkoumaných oblastech. MF Dnes cituje studii, která říká, že ke zpronevěře nejvíce dochází skrze veřejné zakázky.

EK zjistila, že korupce v českém zdravotnictví stále kvete
Foto: Hans Štembera
Popisek: FN Motol

Studie Evropské komise upozorňuje, že propojení byznysu s politikou je u nás ve zdravotnictví velmi úzké a skrze veřejné zakázky se zpronevěří nejvíce peněz.

V této souvislosti zmiňuje studie dva bývalé české politiky, kteří se zapsali jako korupčníci. Někdejšího náměstka ministra zdravotnictví a zároveň předsedu správní rady VZP Marka Šnajdra nazývá studie za českého kardinála Richelieu. U Šnajdra se totiž kumulovaly funkce a tudíž měl vliv na většinu věcí, které se v resortu odehrály.

Dalším jmenovaným Čechem v souvislosti s korupcí je jeden z bývalých středočeských hejtmanů Petr Bendl (ODS). MF Dnes zmiňuje příběh privatizace středočeských nemocnic, do něhož zasáhl Bendl i Šnajdr. Nemocnice totiž nejprve dostaly významné dotace od státu a později je kraj lacino prodal v privatizaci.

Zpráva Evropské komise uvádí, že se po přílivu peněz z EU zvýšily ceny zdravotnického vybavení o 15 až 30 %. Nákupy přístrojů v Česku jsou neprůhledné a předražené, uvádí studie. Snížení míry korupce se prý dá očekávat až po zrušení anonymních držitelů akcií firem. Podle MF Dnes zpráva také radí centralizaci veřejných nákupů. To považuje za významné protikorupční opatření.

Korupce v přímém vztahu mezi lékaři a pacienty ubývá

Podle studie Evropské komise se však Česko řadí mezi civilizované státy. Čím dál víc na Východ se prý úplatky týkají toho nejzákladnějšího vztahu mezi lékařem a pacientem.

V Česku však v této oblasti úplatky mizí. Studie má za to, že díky regulačním poplatkům. Pacienti prý mají pocit, že už platí a tudíž už nedávají další drobné úplatky.

Když prý měli Češi odpovědět na otázku, zda je chtěl někdo uplatit, nebo úplatek požadoval, tři procenta lidí řekla, že ano. Tento výsledek nás ve studii zařadil do horší poloviny mezi evropskými zeměmi. Studie zkoumala úplatky ve zdravotnictví v 28 zemích EU. V Česku se prý korupci daří ve všech zkoumaných oblastech.

reklama

autor: dkr

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co je to dezinformace?

Proč není tento pojem legislativně uchopen a jak je možné, že i přesto vláda vyhazuje miliony za boj proti nim? Jak se dezinformace pozná?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slovenský úředník oznámil zdražení plynu. A Fico začal řádit, padla slova o dementech

19:10 Slovenský úředník oznámil zdražení plynu. A Fico začal řádit, padla slova o dementech

Slovenský premiér Robert Fico se rozčílil kvůli předsedovi Úřadu pro regulaci síťových odvětví. Důvo…