EU a Brexit? Vyjádření Fantiška Laudáta, které byste nečekali

13.12.2018 8:17

Den vystoupení Velké Británie z Evropské unie se kvapem blíží a věci nejdou zcela podle plánu. Proti Therese Mayové se bouří její vlastní straníci a situace okolo hranice s Irskem také není ještě dořešena. A v Čechách to nekomentuje nikdo jiný než bývalý poslanec TOP 09 František Laudát.

EU a Brexit? Vyjádření Fantiška Laudáta, které byste nečekali
Foto: Hans Štembera
Popisek: V horní části Václavského náměstí u sochy sv. Václava měla svůj program TOP 09. Na snímku František Laudát

„Řada Britů se ráno po spočítání výsledků referenda o vystoupení z EU ptala, co to vůbec bude obnášet?“ tvrdí Laudát na svém facebookovém profilu a dodává, že to zřejmě tušila celá řada podporovatelů tohoto kroku, v čele s Nigelem Farragem, a potichu se vypařili. 

Anketa

Myslíte si, že by ředitel René Zavoral měl v Českém rozhlase provést zásadní změny?

97%
3%
hlasovalo: 5529 lidí

„Zbylá většina postupně dostává odpověď v následujících hodinách, dnech, týdnech a měsících. Tamní média útočí na premiérku Mayovou, že uvádí zemi do chaosu. Jako by nevěděla, že na dohodu jsou potřeba dva. Nikde jsem nezaznamenal nějaké detailnější vyjádření, proč Tusk, Merkelová a další odmítli opětovně jednání o smlouvě otevřít. Možná tuší, že konec Mayové se blíží, možná chtějí dalším ‚exitářům‘ silně ukázat, jak dopadnou,“ spekuluje dále Laudát.

A bývalý poslanec hořekuje: „Manipulace veřejným míněním, neodpovědnost a pohodlnost části politiků vysvětlovat skutečné důsledky exitu, podezřelé financování stoupenců exitu a politikaření přivedlo přední světovou značku demokracie a svobody na okraj krize a potenciálního chaosu. V nejhorším případě i k rozpadu země.“

Podle něj by EU neměla tlačit Británii úplně do kouta. Její role v NATO je pro nás prý důležitější než jen ekonomické kalkulace. „Chaos v Británii bude prohrou celé Evropy a dalším otevřením dveří těm, co chtějí Evropu slabou, rozpadlou, znesvářenou a upadající,“ tvrdí bývalý poslanec.

Filip Bohata pod statusem ještě doplňoval a obviňoval Rusko. „Nedávno soud EU rozhodl, že Británie může jednostranně stáhnout svoji žádost a možná to souvisí s tlakem umožnit referendum, zda např.vystupovat za již konkrétně dojednaných podmínek, zůstat, nebo udělat tvrdý exit. Ten, kdo na tom nyní vydělává (Rusko), také zjevně ovlivnil referendum, tudíž by nebylo nic tragického, pokud by se to referendum zopakovalo...“ myslí si.

Jiný pohled na věc přinesl František Tomášek: „Základem je otázka, co je EU. Já se domnívám, že to je úřad, který si zřídily evropské státy jako službu. Jestliže je ve stanovách explicitně uvedeno právo účastníků odstoupit od smlouvy, je povinností Unie bez dalšího jako službu toto právo realizovat a bezproblémové vystoupení zprostředkovat. Zejména, pokud jde o zakladatele a zároveň čistého přispěvatele čili stát, který si ty úředníky platí. Je můj dojem správný, když řeknu, že se nikým nevolení, Anglií placení úředníci tváří jako tvrdí bojovníci, kteří bojují všemi možnými prostředky i za cenu rozbití vlády, destabilizaci i ekonomickou, jen aby odchodu zabránili? Pro mě je to další hřebíček do rakve EU, pokud by došlo k referendu o odchodu.“

A dodal: „Konec EU je vis maior. Kostky jsou vrženy. Rozbušky v základech Unie jsou např. nesmyslné zavedení eura, aniž by byly nejdříve splněny podmínky, trvalé střídání dostředivých a odstředivých tendencí ve spolupráci evropských národů, ekonomická nerovnováha a stále se zvyšující síla Němců, historické reminiscence atd. Musíme být připraveni ihned zahájit přípravy, co bude den poté, a ne se zabývat myšlenkami na vystupování z EU.“

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…