EU dopadne jako SSSR! Burcujte lid, volá Soros. Brusel se děsí voleb: Scénář o Salvinim, Orbánovi a dalších

13.02.2019 8:21

Evropa je jako Sovětský svaz před kolapsem. Tuto větu byste možná čekali od bývalého prezidenta Klause, ale ve skutečnosti toto přirovnání použil miliardář a zakladatel Open Society Fund George Soros. Jeho text otiskl deník Guardian. Miliardář si zoufá, že EU nemá dostatečnou moc k tomu, aby přinutila neposlušné státy respektovat „evropské hodnoty“ a zastaralý systém stran prý také nahrává euroskeptikům. A Soros není sám, kdo se bojí, že květnové volby nedopadnou pro zastánce EU příznivě. Zprávu think tanku Evropská rada zahraničních záležitostí přinesl britský server The Independent a podle ní by mohli euroskeptici v případě zisku nad 33 % voličů blokovat EU v mnoha ohledech.

EU dopadne jako SSSR! Burcujte lid, volá Soros. Brusel se děsí voleb: Scénář o Salvinim, Orbánovi a dalších
Foto: Repro foto youtube.com
Popisek: George Soros, sponzor politických neziskovek
reklama

„Evropa kráčí náměsíčně k záhubě a její obyvatelé se musí vzbudit dřív, než bude pozdě. Pokud se tak nestane, EU skončí stejně jako Sovětský svaz v roce 1991,“ varuje Soros. Prý si většina lidí myslí, že budoucnost bude stejná jako přítomnost, ale dle Sorose se blíží převratný moment.

V květnových volbách do europarlamentu totiž dle Sorose budou mít protievropské síly komparativní výhodu. Proč? Podle miliardáře za to může fakt, že systém stran v Evropě je zastaralý a změna smluv je prakticky nemožná. A také, že EU nemá zákonné prostředky k potrestání členských zemí, které porušují principy, na kterých byla EU založena. „EU může zavést do těchto zemí své zákony, ale nemá dostatečné kapacity k tomu, aby si vynutila poslušnost těchto států,“ píše Soros.

Anketa

Jste pro vyšší zdanění zisků zahraničních firem v Česku?

97%
3%
hlasovalo: 12047 lidí

Systém stran pocházející z 19. a 20. století podle Sorose brání těm, kdo chtějí bránit evropské hodnoty, a pomáhá těm, kdo je chtějí nahradit něčím úplně jiným. Když vznikal, byl dle finančníka hlavní konflikt mezi prací a kapitálem, ale dnes je to konflikt mezi proevropskými a protievropskými silami.

Soros se pak věnuje jednotlivým státům v EU. V Německu dle něj začíná být neudržitelná koalice CDU/CSU, protože ta fungovala, jen když v Bavorsku nebyla žádná strana napravo od CSU, což se vzestupem AfD přestalo platit. Toto spojení však nemůže skončit bez nových voleb, které si dle Sorose Německo ani Evropa nemůže dovolit. „Vládnoucí koalice nemůže být důsledně proevropská, když čelí hrozbě AfD,“ píše Soros, ale dodává, že vše není beznadějné a zmiňuje Zelené, kteří jsou dle něj jedinou konzistentně proevropskou stranou a jejich preference v průzkumech prý stoupají, zatímco AfD již dosáhla vrcholu.

V Británii podle Sorose zastaralý systém stran znemožňuje nalézt ideální zastoupení a obě hlavní partaje jsou vnitřně rozděleny, ale opoziční předák Corbyn a premiérka Mayová prý chtějí dotáhnout Brexit do konce. Situace je tak komplikovaná, že obyčejní Britové to chtějí mít hlavně už za sebou, i když to bude jeden z historických okamžiků v zemi, tvrdí Soros a doufá, že pokud by poslanci opět neschválili dohodu s EU, mohlo by dojít k posílení volání po druhém referendu, nebo dokonce k zamítnutí vystoupení Británie z EU. V Itálii podle finančníka lpění na Dublinské dohodě vrhlo proevropské a proimigrační voliče do náruče Ligy Mattea Salviniho a Hnutí pěti hvězd a proevropští voliči nemají koho volit.

Fotogalerie: - Imigranti v Maďarsku

Imigranti ve stanici Keléti
Imigranti ve stanici Keléti
Imigranti ve stanici Keléti
Imigranti ve stanici Keléti
Imigranti ve stanici Keléti
Imigranti ve stanici Keléti

Soros se pouští i do nadnárodních aliancí, jako třeba EPP (European People’s Party – evropští lidovci; pozn.red.). Ti podle něj přijali Viktora Orbána a jeho stranu Fidesz, aby si v europarlamentu udrželi většinu a kontrolu nad obsazením nejvyšších funkcí v EU. Podle Sorose je EPP skoro prostá jakýkoliv zásad a jedná se pouze o alianci stvořenou podle osobních zájmů jednotlivých lídrů. „Protievropské frakce jsou ve srovnání skoro lepší, alespoň mají nějaké zásady, i když jsou odpudivé,“ míní miliardář.

Tvrdí, že je těžké si představit vítězství prounijních stran, pokud tyto nepostaví zájem Evropy nad ten svůj, a dodává, že je možné být zároveň pro zachování EU a její radikální změnu. Současné vedení mu prý připomíná politbyro v Sovětském svazu, které stále vydávalo rozkazy, i když se svaz hroutil.

„První krok k obraně Evropy před jejími nepřáteli, vnějšími i vnitřními, je rozeznat úroveň hrozby, kterou představují. Druhý je vyburcovat mlčící proevropskou většinu a zmobilizovat ji k obraně hodnot, na kterých byla EU založená. Jinak by se sen o spojené Evropě mohl stát noční můrou 21. století,“ zakončuje Soros své varování.

Celý článek ZDE

Přirovnání se Sovětským svazem si všiml herní vývojář Daniel Vávra. „Soros OSOBNĚ píše, že EU připomíná SSSR před rozpadem a že ji musíme zachránit. Chápu to správně, že přirovnává EU ke komunistickýmu Rusku? A že ho chce zachraňovat? Otázky, samé otázky...“ píše na svém facebooku.

Soros není sám, kdo varuje před „nepřáteli Evropy“. Proevropský think tank Evropská rada zahraničních záležitostí se obává, že volební výsledky euroskeptiků by mohly EU paralyzovat. Informuje o tom britský The Independent. Pokud by „nacionalisté, eruoskeptici a ultrapravičáci“ získali více jak třetinu europarlamentu, mohli by podle think tanku jmenovat třetinu komisí v EP a zablokovat jakékoliv pokusy spustit článek 7, kterým se EU snažila přinutit Maďarsko k poslušnosti minulý rok. Kromě toho by euroskeptici také mohli ovlivnit volbu Junckerova nástupce, zákonodárství EU i rozpočet Unie. Nemluvě o podobě dohody o Brexitu.

Fotogalerie: - Příjezd Viktora Orbána

Příjezd maďarského premiéra Viktora Orbána
Příjezd maďarského premiéra Viktora Orbána ke Kram...
Protest při příjezdu maďarského premiéra Viktora O...
Protest při příjezdu maďarského premiéra Viktora O...
Protest při příjezdu maďarského premiéra Viktora O...
Před příjezdem maďarského premiéra Viktora Orbána ...

Dle průzkumů veřejného mínění v jednotlivých státech se preference pravicových euroskeptiků zvedly z 23 % na 28 %, a toto číslo může dosáhnout až 30 %, až se kampaň rozběhne. A i když aliance mezi euroskeptiky nejsou z nejpevnějších, v europarlamentu většinou volí pospolu, například právě proti sankcím vůči Maďarsku. O sjednocení se podle think tanku také snaží Matteo Salvini, ministr vnitra Itálie, který chce vytvořit „protimigrační osu“.

Ředitel think tanku varuje, že ti, kdo jsou proevropští, nesmí spadnout do pasti bránění statu quo nebo dovolit, aby se z voleb stalo referendum o migraci, protože právě to si protievropské síly přejí. „Místo toho musí proevropané rozmluvit mlčící většinu tím, že budou bojovat v různých volbách různých evropských elektorátů – ve volbě o změně klimatu, volbě o Facebooku a zásadách soukromí, volbě o ruské agresi, o klesající úrovni živobytí, o vládě práva a o záchraně Evropy,“ tvrdí.

Celý článek ZDE

Na poplach také bije Visegradský jezdec, který se na Facebooku zastává EU a brojí proti Číně a Rusku: „Xenonacionalisti mají reálné ambice zablokovat EP. A pokud se tak stane, bude se opakovat situace po našich posledních parlamentních volbách: naše obavy z toho, co se bude díky jejich výsledku dít, budou překonány. A dojde nejspíše k rychlejší integraci ve státech, kde populisti hrají marginální roli, a naopak k dezintegraci ve státech, kde dominují. To už ale bude jiná EU a nejvíc na to doplatí státy chudé s málo rozvinutou demokracií, jejichž ekonomika je přitom s EU svázána,“ tvrdí a apeluje: „Každý z nás by měl přesvědčit alespoň jednoho dalšího člověka, ať jde volit. A volit proevropsky. Hoří.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…