Britská BBC hovoří o „historickém momentu“, Velká Británie formálně ukončila členství v Evropské unii po 47 letech. Poznamenává, že vystoupení Britů z Unie provázaly jak oslavy, tak demonstrace odpůrců tohoto kroku. Zatímco na londýnském Parliament Square se slavilo, ve Skotsku, které většinově hlasovalo pro setrvání v EU, se zapalovaly pietní svíčky, poznamenává britská veřejnoprávní služba.
Zmiňuje zprávu premiéra Borise Johnsona na sociálních médiích hodinu před časem vystoupení. „Pro mnohé lidi je to úžasná chvíle naděje, chvíle, o které si mysleli, že nikdy nepřijde," napsal Johnson. Na druhou stranu se pokusil i smiřovat, když uznal, že jsou mezi Brity „mnozí, kteří pociťují úzkost a ztrátu“. „A pak je tu samozřejmě i třetí skupina, možná ta největší, která se začala obávat toho, že celý politický spor o brexit nikdy nedospěje ke konci,“ uvedl. „Rozumím všem těmto pocitům, naší prací jako vlády a mou prací je, abychom společně nyní naši zemi vzali a posunuli ji kupředu,“ sdělil Johnson. „Navzdory všem jejím silným stránkám a kvalitám se Evropská unie v posledních padesáti letech vydala směrem, který už naší zemi nevyhovuje,“ dodal britský premiér.
Dále BBC popisuje, jak se slavilo. Přívrženci brexitu se sešli v hospodách a klubech napříč zemí a odpočítávali čas do oficiálního odchodu Spojeného království z Unie. Na Parliament Square v Londýně se sešly stovky lidí, kteří oslavovali brexit, zpívali vlastenecké písně. Vystoupil i lídr Brexit Party Nigel Farage. Ten uvedl: „Dnes v noci oslavujme jako nikdy dřív. Toto je největší chvíle v moderní historii našeho skvělého národa.“
Ne všude se ale slavilo. V severním Irsku, ve městě Armagh poblíž hranice s Irskou republikou, proběhla série protestů proti brexitu. „Severní Irsko a Irská republika zůstanou sousedy,“ uvedla premiérka Severního Irska Arlene Fosterová v pátek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
EU , Velká Británie , Brexit
autor: jok
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
Ve studiu CNN Prima News to vřelo. Bývalý předseda TOP 09 naznačil, že po volbách může pokračovat vl…
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 20:01 Česká a moravská města zaplavily asijské restaurace. O čem se raději nehovoří?