EU nám prý může zachránit daně od velkých korporací. Europoslanec ukazuje na Polsko, které to blokuje

22.05.2022 17:48 | Ze sítí

Globální dohoda OECD o minimální dani má ukončit praxi převádění zisku nadnárodních firem do zemí s velmi nízkým zdaněním. Nyní se ji snaží uvést v život Evropská unie, ale blokuje ji Polsko. „Doufám, že ne na dlouho,“ míní europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09), že snad existuje vůle většiny zemí světa řešit aspoň tak velké problémy společně.

EU nám prý může zachránit daně od velkých korporací. Europoslanec ukazuje na Polsko, které to blokuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

„Obcházení placení daní velkými korporacemi je jedním z velkých problémů dnešních strážců státních kas,“ píše Niedermayer ve svém facebookovém komentáři.

V reakci na obcházení placení daní velkými korporacemi vznikla minulý rok pod patronací OECD globální dohoda o minimálním zdanění velkých firem ve výši 15 %, ke které se přihlásilo více než 100 zemí – včetně všech členských států EU. Cílem dohody je ukončit praxi nadnárodních společností v EU, které často převádějí zisky do zemí s velmi nízkým zdaněním; některé země pro to vytvářejí podmínky.

Evropská komise připravila převod zmíněné dohody do evropského právního prostředí – přitom se dle Niedermayera zcela správně neuchýlila ke snaze tu dohodu „vylepšit“ či upravit. „EU je tak na cestě potvrdit, že dohodu plně ctí a že ji uvede v život,“ dodává politik.

„Tento týden se k návrhu vyjádřili poslanci Evropského parlamentu a já byl odpovědný za vyjednávání za naši skupinu EPP. Po složitých jednáních se Janu Lipavskému podařilo kolegy přesvědčit, že ani EP nebude dohodu ‚vylepšovat‘ či ‚pozlacovat‘. Díky tomu byly odmítnuty i plenární návrhy na změny z pera levice a konzervativců. Dohodu ve finále podpořilo více než 500 poslanců. Méně než 50 se zdrželo a podobný počet nesouhlasil,“ přibližuje Niedermayer.

Daňová oblast nicméně spadá do (jednomyslné) kompetence členských států, a tak právě rozhodnutí Rady, která musí rozhodnout jednomyslně, bude rozhodující. „Dlouhým vyjednáváním francouzského předsednictví se podařilo přesvědčit všechny váhající země krom Polska, které dohodu nyní blokuje. Doufám, že ne na dlouho, neb její rychlé uvedení do praxe je nejen dobré pro státní kasy a hlavně pro férovou tržní soutěž, ale jen zavedení úmluvy v život potvrdí, že vůle většiny zemí světa řešit aspoň tak velké problémy společně, přeci jen existuje,“ uzavírá Niedermayer.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…