EU nás žene do záhuby. Už jde jen o udržení moci, stojí v komentáři MF Dnes

07.07.2016 6:54

Elitářství žene Evropskou unii do záhuby. To napsal ve svém komentáři pro MF Dnes ředitel Výzkumného centra archeologie zla Šimon Krbec. "Evropská komise již dlouho trpí ztrátou smyslu pro realitu. Její sklony k elitářskému chápaní světa a řešení aktuálních problémů však mají čím dál jasnější totalitní kontury," poznamenal také.

EU nás žene do záhuby. Už jde jen o udržení moci, stojí v komentáři MF Dnes
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Podle Krbce reakce evropských vůdců na výsledky britského referenda s definitivní platností potvrdily, že v čele kontinentu momentálně stojí politici, kteří se stále intenzivněji dostávají do otevřeného konfliktu s principy demokratického vládnutí. "Otázkou současnosti již není, zda se evropské vládnoucí elity ještě více 'odtrhnou od reality'. Otázkou je, co všechno udělají pro to, aby si udržely svou moc," podotkl s tím, že arogance a pocit vyvolenosti se stávají standardem evropské politické kultury. "Politické elity se uzavírají v paranoidním světě vlastní výlučnosti a jejich izolace a pocit osamění začínají zneklidňujícím způsobem připomínat osudy diktátorů 20. století," podotkl také. 

Výsledky britského referenda jsou podle jeho názoru de facto pochopitelné - Evropská unie totiž v  posledním desetiletí vykázala několik zásadních neúspěchů. 

"Politika soudržnosti ke zmírnění regionálních nerovností nevedla a ekonomické rozdíly mezi východem a západem Unie zůstávají propastné. Společnou evropskou měnu se sice podařilo zachránit, ale eurozóna má to nejhorší možná ještě před sebou. V posledních dvanácti měsících Evropská komise nedokázala přijít ani s řešením migrační krize. Podlehla tlaku Německa, uzavřela potupnou dohodu s autoritářským Tureckem a jediné, co se jí podařilo prosadit, je nesmyslný systém přerozdělování migrantů, který Unii politicky rozštěpil na dvě poloviny. Bez ohledu na nesporná pozitiva evropské integrace se nikomu nelze divit, že se současnou podobou Unie nesouhlasí," vyjmenovává Krbec. Jak si ale všímá dál, vládnoucí elita vidět onu racionalitu nechce, a tak za výsledky vidí iracionálně volící venkovany. 

"Dějiny evropským vůdcům dneška jistě odpustí to, že se z Evropy nestala obnovená supervelmoc. Ve zpětném ohledu se tento plán zdá příliš pošetilý a ambiciózní. Dvě světové války Evropu zdevastovaly ve větší míře, než jsme si zatím byli ochotni připustit. Evropané však „elitám“ nikdy neodpustí, pokud proces evropské dezintegrace kontinent uvrhne zpět do bídy, chaosu a utrpení," uzavřel Krbec.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

18:07 Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

Pokud by se volby konaly nyní, ve Sněmovně by zasedlo sedm stran. Nově i Trikolóra Václava Klause ml…