EU prý skutečně chybovala v jednání s Ruskem. Štefan Füle vám vysvětlí v čem

24.06.2015 19:52

Evropská unie měla podle bývalého eurokomisaře Štefana Füleho ambiciózní a konsenzuální politiku pro jednání s partnerskými státy východní Evropy, neměla ji ale pro jednání s Ruskem. Füle to dnes označil za chybu, která přispěla k rozkolu Ruska s těmito státy. Uvedl to na konferenci k otázkám migrace a sankcím EU vůči Rusku za jeho anexi ukrajinského Krymu.

EU prý skutečně chybovala v jednání s Ruskem. Štefan Füle vám vysvětlí v čem
Foto: Petr Kupka
Popisek: Bývalý eurokomisař Štefan Füle na přednášce se studenty Ekonomické fakulty VŠB - TU Ostrava

Bývalý eurokomisař pro rozšíření EU také připustil, že se unie před třemi lety měla zaměřit na provedení přístupových dohod se státy východního bloku, ne si klást další podmínky pro podpis těchto dohod. Šéf ruské bankovní skupiny Petr Aven k rusko-ukrajinskému konfliktu uvedl, že podle něj v řídících složkách EU nikdo nebral v potaz to, co si Rusové mysleli o Ukrajině a nevšímal si historických vazeb obou zemí. Někdejší ministr Karel Dyba pak EU vyčetl, že nevyužila příležitosti být moderátorem mezi Ruskem a Ukrajinou. Füle namítl, že EU se snažila naplnit tuto roli, ale "k tanci potřebujete dva".

Obávám, se že nás řídí automatický pilot

EU by se podle Füleho měla poučit z krizí, které prodělala. Příležitost pro změny ve fungování EU vidí i v aktuálních britských návrzích. Jednou z možností je podle bývalého eurokomisaře "víceúrovňová Evropská unie", v níž by měl každý stát vyhovující postavení. Füle nicméně také uvedl, že zástupci členských zemí by v Bruselu měli využívat mandát k tomu, aby EU posunuli dopředu a aby Brusel nebyl kolbištěm národních zájmů. "Obávám, se že nás řídí automatický pilot a my ho musíme vypnout, vystavět mosty mezi rozdělenými stranami, překonat jednostranné nazírání," dodal Füle.

Na konferenci, která se konala na Pražském hradě, se představil vídeňský Mezinárodní institut pro aplikovanou systémovou analýzu (IIASA), mezi jehož projekty patří mimo jiné euroasijská ekonomická spolupráce a panevropská témata. Mezi aktéry konference měl být rovněž někdejší předseda Evropské komise José Manuel Barroso, avšak omluvil se.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvod, tunel a Witowská. Babiš sejmul víc lidí najednou

19:23 Podvod, tunel a Witowská. Babiš sejmul víc lidí najednou

Tradičně jako každý týden i první neděli po volebním víkendu předseda vlády Andrej Babiš přivítal sv…