EU se prý začala rozpadat. Už je toho vážně moc

01.03.2016 7:10

Britský deník The Express tvrdí, že se Evropská unie začíná rozpadat. Své tvrzení dokládá vzájemným hašteřením mezi jednotlivými členskými státy EU a jejich rozdílným pohledem na řešení migrační krize, ale také narůstající agresivitou uprchlíků.

EU se prý začala rozpadat. Už je toho vážně moc
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

„V Řecku a Francii včera musela policie zasahovat pomocí slzného plynu. Tisíce uprchlíků násilím překonávaly hraniční plot mezi Makedonií a Řeckem. Ve francouzském přístavním městě Calais zase uprchlíci přebývající ve zdejším nechvalně proslulém táboře nazvaném Džungle zakládali požáry a házeli při nepokojích kameny na policisty,“ referuje britský deník a zmiňuje rovněž nesoulad mezi jednotlivými členskými státy, které se stále nemohou dohodnout na společném postupu při řešení migrační krize.

„Německá kancléřka Merkelová je v defenzivě a zoufá si nad většinou ostatních členských států EU, které odmítají akceptovat její sen o otevřené migrační politice. Mnozí z nich obviňují právě Německo z toho, že umožnilo zaplavit kontinent miliony migrantů poté, co slíbila Merkelová udělení azylu všem Syřanům,“ uvádí The Express a dodává, že kancléřka stále odmítá nastavit horní limit pro přijímání uprchlíků. „Občas si člověk zoufá, protože jde všechno příliš pomalu. Ale je mojí povinností udělat vše pro společný postup celého kontinentu,“ prohlásila Merkelová v ARD.

Jak The Express připomíná, Německo je nyní na kordy i se svým někdejším spojencem v oblasti přistěhovalecké politiky Rakouskem. „Vídeň ještě vystupňovala svůj tlak na Berlín, když ministr obrany Hans Peter Doskozil v rádiu Oe1 prohlásil, že pokud kancléřka i nadále odmítá stanovit nějaké limity, potom by měla migranty, které chce pozvat do své země, dopravovat přímo z Řecka do Německa letecky. Rakušané touto cestou chtějí dosáhnout snížení zátěže u států, které se nacházejí mezi oběma výše zmíněnými zeměmi.“

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Jak již bylo řečeno, výrazně se včera zdramatizovala také situace na makedonsko-řeckých hranicích, kde se pokoušely tisíce rozzuřených migrantů násilím překonat hraniční plot mezi oběma zeměmi. „Ti lidé tady nechtějí zůstat. I kdybychom pro všechny z nich zřídili plně funkční uprchlické tábory, tak by to prostě nefungovalo,“ cituje britský deník řeckého ministra pro námořní dopravu Thodorise Dritsase. Na jeho slova okamžitě zareagoval ministr zahraničí Makedonie Nikola Poposki, když řekl, že hlavním problémem členských států EU je přesouvání své zodpovědnosti na své sousedy.

Zavedení svých vlastních limitů pro přijímání migrantů chystá také Švýcarsko, které sice není členem Evropské unie, ale je součástí Schengenu. To by v praxi znamenalo omezení volného pohybu osob, které je přitom základním pilířem Schengenu. Švýcarský parlament se podle informací britského deníku chystá přijmout jednostranné opatření, které tyto limity uvede do zákonné praxe. „Znepokojení zaznívá také z Finska, kde prezident Sauli Niinistö hovořil o šestinásobném zvýšení počtu žádostí o azyl a následném ohrožení západního způsobu myšlení a zpochybnění evropských hodnot.“

Britský deník dále informuje o rozhodnutí maďarské vlády vystavět další plot na hranicích s Rumunskem. Premiér Viktor Orbán ignoruje prosby Bruselu, aby poněkud redukoval své radikální plány na omezení migrace. Orbán si ovšem trvá na tom, že jedná ve jménu zachování křesťanské Evropy. „Brusel si musí zvyknout na to, že Maďarsko je suverénní země. Nemůžeme řešit stárnutí populace tím, že do země pozveme stovky tisíc muslimů. To by znamenalo snížení naší bezpečnosti a ztrátu dosavadního stylu. Přicházející muslimští uprchlíci bohužel nemají v úmyslu se nám nijak přizpůsobovat,“ cituje The Express Orbánovo vyjádření.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: proTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Udávej ty, kteří šíří jiný názor než vláda!“ Vedle vládního „Braňmečesko“ je tu ještě něco. Petr Žantovský alarmuje

5:00 „Udávej ty, kteří šíří jiný názor než vláda!“ Vedle vládního „Braňmečesko“ je tu ještě něco. Petr Žantovský alarmuje

TÝDEN V MÉDIÍCH Cenzura je cesta ke svobodě, chrání tě před neschválenými informacemi. Uvědom si, že…