EU se sankcemi proti Rusku střelí do nohy, popisuje Sobotka možnou obchodní válku

8. 3. 2014 9:27

Česká republika by měla být, coby země, která má zkušenosti z Mnichova a srpna 1968, ve vztahu k národním právům na Ukrajině velmi citlivá. Na druhé straně jde ale o to, aby se Češi nedostali do obchodních válek s významným trhem. Řekl to předseda vlády Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro sobotní Právo.

EU se sankcemi proti Rusku střelí do nohy, popisuje Sobotka možnou obchodní válku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Sobotka má za to, že po zkušenosti z Balkánu je prioritní to, aby se zabránilo válečnému konfliktu. „Naším cílem by měla být rychlá politická stabilizace a snížení napětí a obnovení hospodářských vztahů,“ řekl Sobotka pro Právo.

„Reakce mezinárodního společenství,“ dodal Sobotka, „musí být důsledná, ale nesmí být hysterická.“ Předseda vlády si totiž nemyslí, že by Česko mělo být zemí, která by měla přijímat jednostranné sankce vůči Rusku nebo volat po plošných sankcích. To proto, že náš vzájemný obchod je významný.

Střela do nohy

Sobotka v rozhovoru pro Právo podotkl, že Česko do Ruska ročně exportuje zboží a služby za 116 miliard korun. „Nemáme k dispozici jiný trh, kam bychom tento export umístili,“ řekl. Předseda ČSSD míní, že se to USA velmi dobře prosazuje. Jenže, kdyby plošné ekonomické sankce začala prosazovat i Evropa, sama se „střelí do nohy“ a poškodí nejen Rusko, ale i svá pracovní místa.

Cílem české vlády tedy bude, aby naši zemi provedla rizikovými situacemi tak, aby na to obyčejní lidé co nejméně doplatili. „Musíme, jako země, která má zkušenosti z Mnichova a srpna 1968, být velmi citliví,“ řekl pro noviny Sobotka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…