EXKLUZIVNĚ Zhroucení, rakoviny, šikana, urážky, prostě peklo. Tak to prý vypadá, když pracujete v Lidovém domě ČSSD

27.8.2017 6:28 odp.

ParlamentníListy.cz byly opakovaně upozorněny na nepříznivé podmínky, kterým údajně čelí zaměstnanci Lidového domu v Praze. Pro neznalé: jde o centrální úložiště sociálních demokratů, o jejich hlavní sídlo. Nejprve jsme mailům nevěnovali příslušnou pozornost, následně už ano. Po dalších schůzkách, které jsme absolvovali se zaměstnanci ČSSD, vznikl tento materiál. Socdem si ho prý podle námi oslovených členů může zarámovat…

EXKLUZIVNĚ Zhroucení, rakoviny, šikana, urážky, prostě peklo. Tak to prý vypadá, když pracujete v Lidovém domě ČSSD
Foto: Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Martin Starec na sjezdu ČSSD v Brně

Začněme návratem do minulosti. Do doby, v níž pevnou rukou vládl premiér a šéf socialistů Jiří Paroubek. „Byla to ve všech směrech disciplína. Když mluvil, bylo totální ticho. Když mluvil, měl co říct. Vždycky se zastal podřízených, vždycky uvolnil osobní odměny. Ačkoli mohl působit direktivně, byl v mnohém oporou,“ uvedl náš dobře informovaný zdroj, jehož jméno vzhledem k vazbě na ČSSD nebudeme odkrývat. Identitu samozřejmě známe. A nynější stav? „Když mluví na sněmu nebo kdekoli jinde Sobotka, sál šumí, lidé se baví o dovolených, o svých plánech. Změna nastane pouze ve chvíli, kdy se hlasuje. Členové se dloubnou lokty, podívají se, kdo zvedá ruku, a podle toho hlasují. Citlivé věci se vkládají do balíčku návrhů, které nikdo nečte, proto vždy projdou. Sobotka je z našeho pohledu slaboch,“ dodal náš zdroj.
 
Situace se podle všeho s odchodem Jiřího Paroubka razantně změnila. A to nejen směrem ven, ale především dovnitř, k zaměstnancům. Dejme slovo dalšímu z našich zdrojů, který si „peklem Liďáku“ prošel a doposud prochází. Také on se kvůli obavám z výrazných postihů a kvůli zákazu rozhovorů s novináři bojí zveřejnit své jméno.
 

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)
 
Starec (Martin Starec je ekonomický ředitel ČSSD, pozn. red.) nám říká, že pokud o čemkoliv budeme mluvit, ČSSD prohraje volby a my budeme bez práce. To abyste chápali náš strach,“ dodal. K věci. „Postupně se situace zaměstnanců v Lidovém domě za předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky stala nesnesitelnou, po pracovní stránce peklo, lidem se vyhrožovalo, bossing ze strany ústředního tajemníka Michala Kuciána a šikana od původně místopředsedy pro hospodaření a dnes finančního ředitele ČSSD Martina Starce, protože Lidový dům ovládl Martin Starec a Michal Kucián. Na základě toho v průběhu dvou let spousta lidí odešla sama, někteří to odnesli: zdravotně nervová zhroucení, rakoviny; někteří tam stále zůstávají a čekají s hlavou sklopenou, až to doklepou do důchodu,“ uvádí zcela bez příkras a emocí náš zdroj. Nebyl sám. Jeho slova potvrdili i další dva lidé.
 
 
Abychom se ještě hlouběji ponořili do atmosféry Lidového domu, požádali jsme několik zaměstnanců o charakteristiku některých výrazných sociálních demokratů. Taková svým způsobem anketa. Výsledky? Bohuslav Sobotka? „Slaboch, nereagující na žádné výzvy a informace, co se v Liďáku děje. Člověk, který si jde bezhlavě za svým cílem, když šel do čela vlády, dokázal odstřihnout i svého osobního řidiče. Nedokázal mu zajistit další práci, natož mu dát alespoň minimální odstupné za jeho několikaletou každodenní spolupráci, tedy neustálou pohotovost.“ Petr Hulinský? „Mocipán, který žije v přesvědčení, že ho každý zná, má jeho číslo a potřebuje ho, a o kterém se říká, že svého asistenta nechával klečet a ponižoval ho způsoby, které nejdou popsat (o tomto má naše redakce hned několik dalších svědectví).“ Jiří Paroubek? „Za zaměstnance nelze říct nic zlého.“ Alena Gajdůšková? „Nechci komentovat, to fakt nejde. Tragédie.“ Miloslav Ludvík? „Nic zlého.“ Karel Březina? „Urazil by vám ve futrech hlavu, arogance. Podobný rozvoj jako kdysi Petr Dolínek, kdysi hubený klučina, jehož pamatuju od samotného začátku. Co se s nimi stalo nyní, neumím vysvětlit. Peníze mění charakter, víc říkat nebudu.“
 
 
 
Někdo může namítnout, že údajné peklo Lidového domu je jakási fabulace. Třeba zhrzená sláva. Nebo vyhazov a msta ze strany někdejších pracovníků. Byli jsme ujištěni, že tak to opravdu není. Tu hrůzu a napětí prý zažívají ti nejvíce zranitelní. „Což jsou lidé, kteří se k práci pro Lidový dům dostali různým způsobem, řada z nich ještě v dobách 90. let, za Zemana, Špidly, Paroubka, ti lidé tam dělali či dělají administrativní práci, od uklízeček přes paní v recepci, účetní až po tajemníky okresních a obvodních výborů, jsou to lidé od rodin, které stranu třeba ani nevolí, jen tam pracují,“ dodal náš zdroj. Jak ovšem vypadá ono peklo, o kterém jsme doposud mluvili spíše obrazně a ne tolik konkrétně?
 

Anketa

Co by měla udělat ČSSD v prezidentské volbě?

hlasovalo: 8193 lidí
„Tam máte šéfů, každej je váš šéf,“ sdělil ParlamentnímListům.cz dobře informovaný zdroj na konto zaměstnanecké hierarchie, který dříve působil uvnitř Lidového domu. Uvedl i způsob, jakým  ústřední tajemník Michal Kucián s lidmi, kteří jsou pod ním, komunikuje. „Vy zaklepete na dveře jeho kanceláře a místo obvyklého dále se ozve "dveřma" a on "leží" rozvalený na židli,“ uvedl. Ani platy zaměstnanců centrály sociálních demokratů prý nejsou žádná sláva. Finanční ředitel Starec prý zase mezi svými zaměstnanci zavedl neoblíbenou praktiku sestavování excelových tabulek přímo na místě, přičemž si zaměstnanci museli k němu dovážet notebooky a dokazovat, že umí sestavovat tabulky přímo pod jeho pohledem. Podle člověka, se kterým jsme mluvili, by přitom bylo mnohem snazší si například jednu tabulku navzájem posílat mailem anebo přenášet na nosiči USB. „Obdobně zle se k lidem chová jeho asistentka paní Metelcová. To je doslova jako gestapo. Když se řešily nesrovnalosti v inventárním majetku strany, obcházela jednotlivé sekretariáty a za neoznačený inventární majetek krátila odměny tajemníkům. Zaměstnancům bez varování kontrolovala šuplíky pracovních stolů, co se "nehodilo", muselo pryč. Největší její pikantnost byla, když nařídila, bohužel již zesnulé kolegyni, že nesmí po Lidovém domě chodit v botách na podpatcích a nechala to zanést do její pracovní smlouvy.,“ vysvětluje náš zdroj.
 
Člověk, se kterým ParlamentníListy.cz také mluvily, na místě pracoval za přibližně 20 tisíc hrubého měsíčně. „Ale pozor, hodiny nikoho nezajímaly. To jsou hodiny času po ulicích, večerní zasedání, to vůbec nikoho nezajímalo,“ uvedl zdroj na adresu přesčasů. Za Jiřího Paroubka to prý ještě šlo. „Paroubek nám dal třeba odměny, nebo když to bylo nějak na konci, tak jsme si mohli vzít třeba volno. Tady za těchhle nic,“ uvedl zdroj o poměrech v „Liďáku“ za předsedy Sobotky.
 
Další vzpomínka pochází z dob, kdy ČSSD vyslala do boje o prezidentský post Jiřího Dienstbiera, dnes už téměř zapomenutou postavu sociálnědemokratických dějin. „Muselo se chodit, sbírat podpisy od lidí na ulici. Na každý den byl daný počet podpisů a ten, kdo nesplnil, tomu sebrali prachy. Všecko, co šlo, se strhávalo, bylo to strašné, fyzicky i psychicky,“ vzpomíná. 
 
O to větším kontrastem působí reklama, kterou si aktuálně sociální demokracie objednala v Blesku. Je na ní letitá tvář partaje Lubomír Zaorálek s heslem „Když bohatne země, musí bohatnout i lidé“. ParlamentníListy.cz proto uveřejňují platové tarify, aby bylo patrné, co Lubomír Zaorálek říká v kampani a jaká je realita za jeho vlastním prahem. 
 
Konkrétně? Dvanáct let praxe, osmá tarifní třída bez odměn: 14 331 korun. Dvacet let praxe, devátá tarifní třída? 17 391 korun…
 
 
Kontakt na redaktora: T.novy@ParlamentniListy.cz
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Chcete být prezidentem

Zajímalo by mě, jak hodnotíte stávající vládu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Washington selhal. Nedaří se jim nás izolovat. Tak to zkouší jinak, tvrdí Zacharovová

22:22 Washington selhal. Nedaří se jim nás izolovat. Tak to zkouší jinak, tvrdí Zacharovová

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová varovala Spojené státy před úvahami o zařaze…