EXKLUZIVNÍ AUDIO Tajně si nahráli Babiše. Takto mluvil před šesti lety o Kalouskovi. Je to nečekané

22.03.2017 17:29

„Miroslav Kalousek je tunelář, zloděj, který tu nakradl miliardy,“ tak ministr financí Andrej Babiš rád a často hřímá zpoza řečnického pultíku v Poslanecké sněmovně na svého předchůdce v křesle ministra a dvojku TOP 09. Ne vždy tomu tak ale bylo. Babiš si Kalouska v minulosti ještě jako čirý byznysmen, který potřebuje kontakty ve vysoké politice, namlouval. Později o něm uvažoval i jako o potenciálním koaličním partnerovi ve vládě, jíž se chystal být se svým hnutím členem.

EXKLUZIVNÍ AUDIO Tajně si nahráli Babiše. Takto mluvil před šesti lety o Kalouskovi. Je to nečekané
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Server Aktuálně.cz totiž zveřejnil rozhovor s Kalouskem, ve kterém politik TOP 09 tvrdí, že si jej Babiš namlouval jako svého člověka v politice už v roce 2004. Babiš jeho tvrzení okamžitě označil za lži a nesmysly. Jenže z audiozáznamu z roku 2011 (kdy Andrej Babiš založil Akci nespokojených občanů, v roce 2012 přetransformovanou na hnutí ANO 2011), vyplývá, že pravdu má ve svých tvrzeních spíše Kalousek než ministr financí, který dnes pokus o námluvy vlivného politika a vstřícnost k němu tvrdě popírá.

Když si Babiš v roce 2011 rozjel Akci nespokojených občanů, navštívili ho dva muži, kteří dostali podobný nápad, jak prorazit v politice, a to i co se týče názvu nového politického subjektu. A dlouho s Babišem diskutovali. Mimo jiné o tom, jak nový subjekt marketingově prosadit, tak aby získal mnoho voličů. Z tohoto jednání se po letech objevil audiozáznam, jehož jednu sekvenci ParlamentníListy.cz získaly. A Babiš na záznamu rozhodně nedrží dnešní argumentační linii o matrixu a zkorumpovaném Kalouskovi. Záznam byl pravděpodobně pořízen skrytě a ParlamentníListy.cz nemají s jeho pořízením nic společného. Pouze jej získaly z politických kruhů.

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Hlasování od 16.3.2017)

54%
46%
hlasovalo: 42480 lidí
„Střílím do Bárty a do toho ko*ota, agenta KGB, co právě podepisuje smlouvu s ruským prezidentem. Já nestřílím do Kalouska, dokonce jsme si včera volali,“ řekl Babiš na schůzce. Mimochodem, oním agentem měl velmi pravděpodobně na mysli bývalého prezidenta Václava Klause, o kterém mluví i v další fázi hovoru. „Vždyť nestřílím, jak střílím? Já jsem někdy střílel do Kalouska nebo do Nečase? Nečase chválím. Najděte mi jednu negativní pasáž o Nečasovi,“ podotkl v rozhovoru v roce 2011. Stačilo pár let a z potenciálních koaličních partnerů byli naráz nepřátelé na život a na smrt. „Nechť Kalousek vrátí miliardy, co tu nakradl. Tady je problém, že jedenácté přikázání pana Kalouska zní Neprokážeš,“ rozčílil se Babiš například v průběhu dubnových interpelací v roce 2015. Největší tragédií naší země 25 let po sametové revoluci pak podle Babiše bylo, že něco o střetu zájmů káže „tenhle tunelář, tenhle zloděj, který tady nakradl miliardy, symbol korupce Kalousek“. „Největší zloděj, největší korupčník, vůbec nechápu, proč tady sedí,“ rozčiloval se Babiš v Otázkách Václava Moravce v říjnu 2015.

„Vláda Petra Nečase byla řízena kmotry přes milenku pana premiéra. Možná rozvázala ruce v případě Rath, ale u množství jiných korupčních kauz politiků nerozvázala,“ prohlásil Babiš vloni v lednu. „Rittig řídil Nečasovu vládu!“ „Milenka premiéra řídila vládu podle not mafie!“ „Čapí hnízdo vyšetřují Rittigovi policisté,“ pokračoval Babiš pak například v červnu v Otázkách Václava Moravce.

Zatímco v roce 2011 byli Kalousek a Nečas ti „dobří kluci“, zlo tehdy představovala sociální demokracie vedená Bohuslavem Sobotkou, se kterou o nějaký čas později, po volbách do Poslanecké sněmovny na sklonku roku 2013, uzavírá Babišovo hnutí ANO 2011 vládní koalici. „Sobotka vyhraje volby, zvýší daně a my půjdeme do hajzlu... Sobotka může řídit tuto zemi s Haškem? Tak co já dělám? Hlavně proti sociální demokracii,“ vysvětluje svoji tehdy tvořenou politickou strategii návštěvníkům Babiš.

Dnes je vše jinak. Kalousek a spol. jsou úhlavní nepřátelé. Po mírném ochladnutí emocí a uzavření vládní koalice už je na tapetě znovu premiér a šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Jak to před lety se sympatiemi a antipatiemi a hledání politických koňů předestřel na Aktuálně.cz Miroslav Kalousek. „Je rok 2004, střecha hotelu Aria, kde mi Andrej Babiš řekl, že si vybrali tři mladé nadějné politiky, každého z jiné strany: Stanislava Grosse (ČSSD), Ivana Langera (ODS) a mě. A že stojí o spolupráci. Že bude kompenzovat politickou kariéru s tím, že politická rozhodnutí ve prospěch Agrofertu jsou samozřejmostí,“ konstatoval Kalousek v rozhovoru pro server. Tazatel se jej zeptal: Co jste Andreji Babišovi řekl? „Já nemám rád těsno u krku. Už jenom proto, že Andrej Babiš v tu chvíli neustále používal plurál. ‚My bychom tě chtěli podpořit. My v tobě vidíme budoucnost.‘ Tak jsem se ptal, jestli to ‚my‘ znamená Agrofert, StB, nebo KGB? Oběd skončil tak, že jsem si ho zaplatil sám. Od té doby se nemáme rádi. Jediné zarážející je na tom to, že obě dvě ta další jména byli ministři vnitra s poměrně velkou mediální podporou,“ řekl Kalousek.

Audionahrávka Andreje Babiše z roku 2011:

 

Na otázku Aktuálně.cz, jestli nabízel Miroslavu Kalouskovi popsanou spolupráci a jestli ho někdy navštěvoval v průhonickém sídle Ivan Langer, pak ihned po zveřejnění rozhovoru zareagoval Andrej Babiš: „Zoufalství Kalouska v boji proti mně a ve lžích dosáhlo nového rozměru. Jsou to lži a nesmysly,“ popřel Babiš Kalouskova nařčení z pokusu o politickou korupci. Proti tomu, že by byl s Babišem úžeji spjat, se ohradil i někdejší místopředseda ODS a ministr vnitra Ivan Langer.

Část audiozáznamu, kterou ParlamentníListy.cz získaly, je sice krátká, ale výživná. Dnešní vicepremiér se v něm nebývale tvrdě naváží i do exprezidenta Václava Klause. „Ten se vrací, má čtyři projekty jako,“ začal Babiš vysvětlení, proč je jeho politickým nepřítelem Klaus. „Anebo bavíme se o Crystalexu, kde běžel Velek se čtyřiceti miliony v kapse, nebo IPB, nebo Kožený, nebo Junek, nebo účet Třinec ve Švýcarsku, nebo co?“ vyjmenoval Babiš známé kauzy s politickým podtextem, která se odehrávaly za dob, kdy Václav Klaus držel prst na tepu politického života v České republice. „Já jsem s ním chodil na večeři ,s tím Klausem,“ uzavřel kapitolu Klaus Babiš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zemane, přiznej, s kým se stýkáš. Piráti a STAN chystají změnu

11:24 Zemane, přiznej, s kým se stýkáš. Piráti a STAN chystají změnu

Konečně projednat zákon o lobbingu – to chtějí prosadit Piráti a Starostové na páteční mimořádné sch…