EXKLUZIVNÍ ukázky. Poslanec ANO Patrik Nacher sepsal knihu, která vyvolá hlasitý křik

06.05.2018 14:42

Už za několik dnů na Světě knihy představí Patrik Nacher a nakladatelství Olympia vcelku netrpělivě očekávaný titul "Šílenosti doby korektní". Jak o ní její autor, známý i coby bojovník proti podivným bankovním poplatkům a rovněž autor ankety Nejabsurdnější bankovní poplatek, říká, „to, co se děje a řeší nyní, bychom také zcela jistě před pár lety považovali za utopické, fantasmagorické a zcela nemyslitelné." ParlamentníListy.cz měly možnost pročíst několik kapitol uvedeného titulu, z nichž čtenářům jako jediné médium nabízíme hned několik ukázek.

EXKLUZIVNÍ ukázky. Poslanec ANO Patrik Nacher sepsal knihu, která vyvolá hlasitý křik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Autor knihy Konec finančních negramotů v Čechách Patrik Nacher
reklama

Anketa

ČT odvysílala úspěšný film Metanol. Myslíte si, že stát ošetřil věci tak, aby se ,,Metanolová aféra" už nemohla opakovat?

4%
96%
hlasovalo: 3190 lidí
„Za takzvaným bořením stereotypů, které paradoxně vytváří často stereotypy nové, za odsuzováním generalizování a principu kolektivní viny, které ovšem samo semele všechny kritiky a paušálně je onálepkuje, se podle mého hlubokého přesvědčení schovává absurdní politická korektnost. Ta v poslední době nabývá na síle a intenzitě. S rozbíjením skutečně nebezpečných stereotypů a předsudků to ale nemá pranic společného. Zdravý selský rozum dostává pořádně nařezáno. Pokud se něco významně nezmění, vypadá to zatím, bohužel, na K.O. v dalším kole," stojí kupříkladu v kapitole "Růžová korektní budoucnost".

Autor tak prokazatelně naráží na klasické nálepkování, které kritizuje pravidelně nejen on, ale i celá řada dalších odborníků. Jmenujme například člena Rady Českého rozhlasu Tomáše Kňourka a jeho pravidelnou rubriku Newsroom na našich stránkách.

Patrik Nacher, který se nedávno stal lídrem kandidátky hnutí ANO v Praze, jde ovšem od obecných úvodů do velice konkrétních situací. Právě na nich je zjevné, v jaké době podle něho žijeme, jak zkroucení někteří lidé jsou a jaké následky mohou mít různé okolnosti.

„V lednu 2017 se skupina feministek v čele s režisérem Vítem Klusákem pustila do odborného posuzování básničky Jiřího Žáčka v čítankách pro 2. ročník základních škol „Maminka“. Svým rozborem chtěli upozornit na genderový stereotyp vnímání holek jako budoucích matek. Tady už přestává veškerá sranda, a to jsme teprve na začátku. Aktivisti a aktivistky totiž počali hluboce analyzovat dva verše, a to samozřejmě bez kontextu celé básně, případně textu před i po, bez ohledu na fakt, že nejde o faktografii, ale o uměleckou tvorbu. Pro lepší pochopení zde nabízím k přečtení onu pasáž básničky Jiřího Žáčka:

K čemu jsou holky na světě?
Aby z nich byly maminky,
aby se pěkně usmály
na toho, kdo je malinký.
Aby nás měl kdo pohladit
a povědět nám pohádku.
Proto jsou tady maminky,
aby náš svět byl v pořádku
."

Jak prý čtenář vidí, zní to nejen mile, ale i pravdivě. I přesto se podle autora knihy "Šílenosti doby korektní" najdou lidé, pro které jde o nepřijatelnou paušalizaci. A tomu, jak stojí dále v textu, odpovídala i hysterie, jež báseň u některých z nich vyvolala. Závěry byly dalekosáhlé a debata nesmírně široká. „Jestli tedy tuto báseň v dnešní době někdo hodnotí jako nekorektní, jako důkaz stereotypního vnímání dívek jakožto budoucích maminek, tak už nevím, čím více ilustrovat předpojatost samozvaných moralistů a pokrytectví až bizarnost dnešní doby," kontruje Nacher.

Ten, byť celoživotní nekuřák, věnuje kapitolu "Paradox (ne)kouření" i tomuto tématu. Zdá se mu nadmíru paradoxní, směšné a zarážející, že cigarety, ačkoli prokazatelně „zabíjejí jak na běžícím páse“, stát na jedné straně omezí, na straně druhé nezakáže. „Nebo je to všechno úplně jinak a příčinná souvislost mezi kouřením a úmrtími neexistuje. Pak ale zase není důvod něco omezovat. Oboje dohromady a najednou platit prostě nemůže. Respektive by v normálním světě nemělo," dodává v logice paradoxů a absurdit, v nichž se nacházíme. A aby dodal věci ještě pochopitelnější punc, srovnává možná rizika kouření s potravinářstvím.

„V této logice bychom mohli legitimně prodávat třeba prošlé potraviny. S významnou slevou, samozřejmě. Jen bychom na ně nalepili povinnou informaci, která by pokryla alespoň 50 procent její velikosti. Něco na způsob, že: „Po konzumaci tohoto jídla se můžete pozvracet, případně posrat“. Rozhodnutí je na konzumentovi. Já bych pouze popřál dobrou chuť a dobré zažívání."

Patrik Nacher představí svou nejnovější knihu "Šílenosti doby korektní" během besedy na Světě knihy v pátek 11. května od 14 hodin a také v sobotu 12. května od 14 hodin na stánku nakladatelství Olympia (L001).

Další ukázky přinese naše redakce na konci příštího týdne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…