Egypt pozůstalým zemřelé Češky odškodné nevyplatí, myslí si exministr Svoboda. Zde je důvod

04.08.2017 10:33

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) opakovaně do Egypta vzkázal, že by tamní vláda měla zvážit vyplacení odškodného pozůstalým po Češce Lence. Ta zemřela v Egyptě na dovolené na následky zranění, které jí nožem způsobil muslimský fanatik. Zaorálkův předchůdce v úřadě Cyril Svoboda je však přesvědčen, že Egypt odškodné nevyplatí. Proč?

Egypt pozůstalým zemřelé Češky odškodné nevyplatí, myslí si exministr Svoboda. Zde je důvod
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Cyril Svoboda na besedě v Poděbradech o české a evropské zahraniční politice
reklama

Volební lídr ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vyzval egyptské úřady, aby zvážily vyplacení odškodného pozůstalým po zabité Češce, která zemřela na dovolené v Egyptě na následky bodných zranění. Ty jí způsobil islamista. Zaorálek také opakovaně požadoval od egyptské strany bližší informace k útoku. A zatímco dalších informací se možná dočkáme, s odškodným to vůbec není jisté.

Exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) má za tom, že žádné odškodné nedorazí. „Podle mého je to pouze gesto, myslím, že tu rodinu nikdo nevyplatí. Tam jezdí turisté z celého světa, tak si představte, že by vyplatili peníze jedné zemi. Pak by museli logicky vyplácet do všech zemí,“ řekl Svoboda serveru Blesk.cz.

Celý článek naleznete zde.

Exministr zahraničí byl také poměrně kritický k počínání české velvyslankyně v Egyptě Veronice Kuchyňové Šmigolové, která zpočátku informovala o útoku přímo z Egypta, ale v jednu chvíli odjela na plánovanou dovolenou do České republiky. Případ poté sledovala z Česka a informační povinnost převedla na svého zástupce. To je v diplomatickém světě standardní postup, ale Svoboda se přesto domnívá, že velvyslankyně měla postupovat jinak.

„Podle mého názoru je na pováženou, jestli je v zemi náš občan v ohrožení života po tak vážném útoku, tak si myslím, že může velvyslanec odložit svou dovolenou a odjet o dva, o tři dny později,“ myslí si Svoboda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

22:38 Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

Vláda vyhlásila opět nouzový stav. Od pondělí na tři týdny bude také výrazně omezen pohyb osob. Pro …