Ekonom: Ceny porostou, hlavně v službách. Musí se nějak zahojit

06.05.2021 14:38

Ekonom Petr Bartoň před zveřejněním ekonomického výhledu České národní banky upozorňuje, že v covidové době se predikce skládají jen velmi složitě. Přesto se ale podle něj dá očekávat růst cen, zejména v oblasti služeb. Poskytovatelé služeb a prodejci totiž podle něj budou chtít kompenzovat dlouhodobé výpadky činnosti, a to přinese nárůst inflace. Češi ale podle něj mají rekordně našetřeno, takže se dá očekávat ekonomický růst.

Ekonom: Ceny porostou, hlavně v službách. Musí se nějak zahojit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České národní banky
reklama

Bartoň v České televizi hovořil o plánu na zvyšování úroků ČNB vůči bankám a růstu spotřebitelských cen. „Nejpravděpodobněji se o zvyšování úroků rozhodne v listopadu. Česká ekonomika je na tom teď tak špatně, že může už jít jen nahoru. Ale ČNB naznačuje, že si bude chtít být jistá, že na podzim zase nepřijde nějaká nová mutace a nezačne se všechno zavírat. Není to tedy ani tak obava o vývoj ekonomiky jako takové, ale spíše obava o státní řízení a nějaké uzávěry,“ vysvětloval Bartoň, že ČNB s dalšími kroky ještě počká.

Anketa

Jste Čech, nebo Evropan?

96%
2%
hlasovalo: 22038 lidí

„Zatím ještě ani nevíme, jak dopadlo první čtvrtletí tohoto roku. Tam je největší problém, že ty modely a ekonomické výhledy jsou založeny na tom, že ta ekonomika nějak funguje a je nějak pravděpodobné, jak se ta vstupní data poté projeví do toho dalšího vývoje. Jenže dneska ta ekonomika absolutně nefunguje na základě normálních situací a dochází tam k mnoha defektům,“ řekl ekonom s tím, že nefunguje pevná vazba, kdy se na základě vstupů dal v modelu poměrně přesně vypočítat výstup. „Takže je to ještě mnohem více než běžně děláno na základě odhadů,“ dodal Bartoň.

Bartoň očekává, že po otevření služeb, jako je kadeřnictví nebo pohostinství, může dojít k růstu cen, který bude dán vysokou poptávkou. „Když je půl roku nestříhané obyvatelstvo, tak potom nastane obrovský přetlak a nedivil bych se, kdyby se to projevilo na zvýšení cen, bylo by to zcela racionální uvažování, kterému bychom se nemohli divit,“ varoval.

„S růstem cen poroste samozřejmě i inflace. Zatímco v posledních dobách jsme sledovali inflaci z toho spotřebitelského hlediska, kdy se vinou inflace zvyšovaly ceny pro spotřebitele, nyní může dojít k inflaci nákladové. Bude se proto zdražovat jednoduše proto, že ta ekonomika nefunguje,“ varoval dále Bartoň s tím, že poskytovatelé služeb a prodejci budou chtít kompenzovat dlouhodobé výpadky činnosti. Proti nákladové inflaci je navíc podle něj mnohem těžší bojovat třeba úrokovými měrami ČNB.

Bartoň tvrdí, že lidé mají rekordně naspořeno a nálada utrácet je ve společnosti opravdu vysoká. „Nálada utrácet je veliká, akorát lidi stále nemají kde utrácet. Lidé opravdu mají úspory na historicky nejvyšší úrovni a teď je otázka, co se stane po tom otevření. Bude to záležet na tom, jestli budou lidé věřit, že je to otevření již dlouhodobé,“ tvrdil Bartoň.

Podle Bartoně jsou zcela zbytečné obavy, že v létě úplně skončí podpůrná covidová opatření jako Antivirus. „Žádná vláda neskončí ty programy úplně na nulu, natož před volbami, takže se spíše dá očekávat přetransformování těch podpůrných programů. Problém třeba s Antivirem je ale ten, že není schopen dobře rozlišovat mezi opravdu postiženými podniky a těmi druhými,“ dodal Bartoň s tím, že se program měl již loni v létě změnit na kurzarbeit, ale od té doby to vláda jen slibuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Biden a Putin? Odděleně. Senátor Fischer vytáhl Ukrajinu. Divákům ČT řekl o ruské vině

15:25 Biden a Putin? Odděleně. Senátor Fischer vytáhl Ukrajinu. Divákům ČT řekl o ruské vině

Senátor Pavel Fischer by nechtěl, aby se k summitu Biden – Putin vztahovala přehnaná očekávání. „Sna…