Ekonom: Důvěra v tuzemskou ekonomiku klesá, střemhlavý pád to ale není

24.08.2011 14:00

Index důvěry v tuzemskou ekonomiku jde dolů. Naznačují to výsledky pravidelného šetření Českého statistického úřadu. Pokud jde o firmy, podle ekonoma UnicreditBank Pavla Sobíška ale poklesy důvěry oproti minulému měsíci jsou vesměs malé, týkají se průmyslu a služeb.

Ekonom: Důvěra v tuzemskou ekonomiku klesá, střemhlavý pád to ale není
reklama
Podle Českého statistického úřadu se víra domácích podniků ve vzrůstající ekonomiku v srpnu propadla o jeden bod. Křivka sledující domácnosti pak klesla o 2,7 bodu. Souhrnný index důvěry je tak v tuto chvíli o 3,3 bodu slabší, než byl v srpnu loňského roku.

„Pokud jde o firmy, poklesy důvěry oproti minulému měsíci jsou vesměs malé, týkají se průmyslu a služeb. U stavebnictví index stagnoval, v obchodě dokonce vzrostl. Vývoj tak zatím nepřipomíná situaci před třemi lety, kdy to skončilo hlubokou recesí," podotkl k tomu v rozhovoru pro Rádio Česko ekonom UnicreditBank Pavel Sobíšek.  

„U domácností je propad hlubší. Nicméně může být ovlivněn tím, jak se všemi médii valili během srpna negativní zprávy. Týkalo se to spíše dění na finančních trzích než obsahu peněženek a vývoje nezaměstnanosti. Což je to, co by mělo o utrácení domácností rozhodovat,"  zmínil ekonom dále.

Neopakuje se situace známá před třemi lety

Zároveň ale poukázal na to, že o nějaký střemhlavý pád indikátorů nejde. Podle něj se tak neopakuje situace, která byla v ČR před třemi lety. 

Od zbytku světa nás podle Sobíška pozitivně odlišuje nižší zadluženost vlády a fakt, že se u nás problém zadluženosti začal Janotovými balíčky řešit v předstihu. Stalo se tak v době, kdy ještě většina států o šetření neuvažovala. 

„Na druhou stranu jsme součástí globální ekonomiky, takže z této naší výhody budeme moci začít čerpat a v době, kdy se do globální ekonomiky vrátí důvěra a začne růst. Pokud nebude růst, budeme mít stejné problémy, jako jiné země," dodal Sobíšek. 

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

22:22 Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

Ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se znechucením sleduje, …