Ekonom: Máme dost peněz z DPH. Snižme proto státní dluh, snižme zdanění práce

18. 9. 2014 12:08

Za pouhou kosmetickou úpravu, která neřeší skutečné problémy, označuje hlavní ekonom Ery Jan Bureš zavedení třetí sazby DPH na léky, knihy a kojeneckou výživu. Bureš to uvedl ve svém komentáři, který otiskla čtvrteční MF Dnes. Upozornil, že zavedení třetí, zřejmě desetiprocentní sazby DPH přijde státní rozpočet asi na tři miliardy korun.

Ekonom: Máme dost peněz z DPH. Snižme proto státní dluh, snižme zdanění práce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Nic převratného českým domácnostem tato změna ale nepřinese. Bureš se domnívá, že ceny koncovým zákazníkům může změnit jen minimálně. Největší váhu ze zmiňovaných položek mají v rodinných rozpočtech léky. „I pokud by se snížení sazby DPH do velké míry odrazilo v cenách léků, neušetří průměrný Čech ani deset korun měsíčně,“ uvedl Bureš.

Více sazeb DPH zvyšuje riziko daňových podvodů

Mít více sazeb DPH sice není v Evropě neobvyklé, ve Francii mají dokonce čtyři sazby od 2 do 23 %, ale zvyšuje to riziko daňových podvodů. Kvůli špatnému výběru DPH, který je důsledkem hlavně daňových podvodů, podle odhadu Evropské komise přichází Česko ročně o více než sto miliard korun.

Proto by podle Bureše byl ideální původní návrh, podle kterého měla být od příštího roku DPH v jednotné výši 17,5 %. Řada politiků si ji ale nepřeje v obavách, aby výrazně nezdražily potraviny a další sociálně citlivé položky. Ekonom naznačuje, že jednotná sazba by mohla být i nižší tak, aby se potraviny výrazně nezdražily.

Důvody, proč se dříve DPH zvyšovala, už pominuly

V minulých letech se totiž DPH zvyšovala, aby byly peníze na financování důchodové reformy. Ta je ale nyní odstavena na vedlejší kolej.

Bureš upozorňuje, že výběr DPH se od roku 2010 zvýšil o více než třicet miliard. Tyto peníze by bylo dobré použít pro řešení některého z neduhů českých veřejných financí. „Bez penzijní reformy je rozumné připravit se na negativní demografické trendy alespoň pokusem o snížení současného veřejného dluhu,“ navrhuje s tím, že dalším problémem, který by měli politici řešit za situace, kdy mají velké příjmy z výběru DPH, je vysoké zdanění práce, jež je u nás vyšší než například v Německu či Dánsku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zemanův hrob. Žumpo! Kriple! Prase! Pavel Šafr urazil prezidenta. A přišla smršť

11:50 Zemanův hrob. Žumpo! Kriple! Prase! Pavel Šafr urazil prezidenta. A přišla smršť

Pavel Šafr uveřejnil vtip o prezidentovi Miloši Zemanovi. A dostal pořádnou sodu. Přesvědčte se sami…