Ekonom Sedláček přišel do ČT a ztrhal Sobotkovu vládu

15.06.2017 19:53

Ekonomicky za tři, politicky možná ještě trošku hůř. Tak, stejně jako ve škole, zhodnotil vládnutí ČSSD v pořadu Interview ČT24 ekonom Tomáš Sedláček. Mluvilo se nejen o ČSSD, ale také například o euru a řeckém dluhu.

Ekonom Sedláček přišel do ČT a ztrhal Sobotkovu vládu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Tomáš Sedláček
reklama

Moderátorka Světlana Witowská se Tomáše Sedláčka hned na úvod zeptala, jak si vedla současná vláda z pohledu ekonoma, kdyby měl známkovat stejným způsobem jako ve škole. „Já myslím, že dobře. Z mého subjektivního pohledu je to tak na trojku. Mám takový dojem takové tiché vody, která břehy nakonec moc nemele,“ řekl Tomáš Sedláček s tím, že ale těžko vládu takto hodnotit ohledně toho, co je v rámci čtyř let vládnutí vůbec možné změnit.

Jak ekonom řekl, co vláda může změnit velice rychle, je způsob fungování státní správy, což se podle Sedláčka nestalo. Ohodnotil tak vládu i politicky. „Jak se na nás dívají naši přátelé ze zahraničí, jak se na nás dívají naši spojenci,“ uvažoval Sedláček a vysvětlil. „Za ty čtyři roky, co tady současná vláda je, tak si myslím, že se vnímání České republiky zhoršilo. Máme neustále liknavější postoj k EU i k euru, k běženecké krizi se také chováme, jako kdyby se nás to netýkalo. A tato vláda neudělala nic, z čeho by si člověk sedl na zadek,“ míní Sedláček.

„Zdravotnictví je v takovém zvláštním limbu,“ uvedl také ve svém hodnocení například. „Myslím si, že je dost ostudné, že Česká republika 27 let po revoluci stále neumí mluvit dost dobře anglicky. To je prostě ostuda českého školství, ať za to ‚může ten, nebo onen‘,“ udal další příklad ekonom. „Takže nic zvláštního se tady nestalo a spíš jsme ztratili kredit v očích našich zahraničních partnerů. Politicky také na trojku, možná ještě o něco horší než ekonomicky,“ oznámkoval vládu.

Vyjádřil se i ke slovům Milana Chovance, který k osobě Bohuslava Sobotky mimo jiné řekl, že Česká republika neměla lepšího premiéra za posledních dvacet let. Sedláček Sobotku ocenil jako klidného člověka, který českému národu nejvíce přispěl právě svou stabilitou.

Mluvilo se i o euru a o řeckém dluhu. Jak řekla moderátorka, Bohuslav Sobotka vyzval nedávno k debatě o stanovení termínu přijetí eura. „Ta debata začala v roce 2003, protože to byla podmínka vstupu do EU v roce 2004. My jsme mohli mít euro stejně jako Slovenská republika, možná i o rok dříve,“ uvedl Sedláček.

Moderátorka promluvila i o tom, že Andrej Babiš je proti euru s tím, že jak sám řekl, nechce ručit za řecké dluhy, italské banky, nechce být součástí tohoto systému, protože to nám nic dobrého nepřinese.
„Má pravdu, že nám nic dobrého nepřinese?“ tázala se moderátorka. „Nemá,“ odpověděl zcela jasně Sedláček. Vysvětlil i svůj pohled na názor prezidenta Miloše Zemana, který je pro přijetí eura, ale zároveň říká, že by Řecko mělo vystoupit z eurozóny. „Ta evropská myšlenka je právě v tom, že si budeme navzájem pomáhat a že když někdo upadne, tak ho tam nenecháme,“ vysvětlil Sedláček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

22:04 Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

Politická strana Svobodní spílá vládě za přijímání drastických opatření a podporuje demonstranty z n…