Ekonom Sedláček varoval v Českém rozhlase: Demokracie naslouchá lidu, ale ten lid je rozjívený

16.01.2019 20:51 | Zprávy

Britští poslanci v úterý drtivou většinou hlasů odmítli dohodu, která měla zajistit hladký odchod Velké Británie z EU. Britská premiérka Theresa Mayová utrpěla porážku, jednu z největších politických porážek v moderních dějinách Británie. Ekonom Tomáš Sedláček v Českém rohlase naznačil, proč k této porážce došlo a co nás čeká dál.

Ekonom Sedláček varoval v Českém rozhlase: Demokracie naslouchá lidu, ale ten lid je rozjívený
Foto: Archiv Suma sumárum
Popisek: Tomáš Sedláček

Pro hladký odchod z EU podle dohody Theresy Mayové hlasovalo 202 zákonodárců. 432 poslanců a poslankyň řeklo dohodě jasné „ne“. Podle Sedláčka se tak stalo i proto, že odmítat něco je podstatně snazší než nabízet nějaká pozitivní řešení. Ale to není jediný důvod odmítnutí smlouvy. Host veřejnoprávního rozhlasu má za to, že v dnešním světě se jen těžko hledá konsenzus. „Takové národy, jako jsou Rakousko, Česko ale i Spojené státy, jsou rozděleny zhruba uprostřed. Takže když se nakonec nějaké řešení najde, tak po čase tu svou většinu zase ztratí… Je to obrovský paradox dnešní doby,“ poznamenal Sedláček.

„Dnešní demokracie naslouchá lidu, vnímá vox populi, ale ten vox populi je takový rozjívený, takže politici jsou lidem blíž, ale lidem se zdá, že jsou jim politici daleko. Co se vzdělání týče, tak Británie patří k nejvzdělanějším zemím Evropy, a přesto v době internetové, která by měla být dobou informační, je spíš dobou dezinformační,“ pokračoval v popisu situace ekonom.

Doplnil ještě jedno vysvětlení, vysvětlení biologa a myslitele Stanislava Komárka, který se domnívá, že dnešní demokracie přerostla sama sebe. Dnešní problémy globálního světa už jsou tak velké, že je národní státy vůbec nedokážou řešit. A u problémů, které by národní státy řešit mohly, se prý občas zakuckáváme.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: mp

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

20:30 Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

Bývalý prezident Agrární komory ČR a jeden z nejvýznamnějších českých potravinářů Zdeněk Jandejsek v…