Ekonom Zámečník: Přestaňme si nalhávat, že Řecko splatí dluhy

20.10.2011 19:27

Ekonom Miroslav Zámečník nevidí situaci v České republice až tak černě, podle jeho slov jsme málo zadlužená země a ani české domácnosti se netopí v dluzích. Přesto ale útlum velkých západoevropských ekonomik, především německé, na nás může mít negativní vliv.

Ekonom Zámečník: Přestaňme si nalhávat, že Řecko splatí dluhy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Zámečník
reklama

„V západní Evropě dochází k útlumu ekonomiky, je to významná informace pro Českou republiku," přiblížil ve čtvrtečních Impulsech Václava Moravce Miroslav Zámečník. „Německá ekonomika má růst jedno procento. Vzhledem k tomu, že Německo je náš významný obchodní partner, půjdeme do útlumu společně s německou ekonomikou."

Naše ekonomika je stabilizovaná

Česká republika si v porovnání se zbytkem Evropské unie na tom nestojí špatně. „Když se podíváte na všechny ukazatele, naše ekonomická situace vypadá dobře. Jsme země, která je málo zadlužená a ani české domácnosti se netopí v dluzích. Další plus je, že české banky se financují jenom z českých depozit," dívá se optimisticky na situaci v ČR Zámečník.

Někteří ekonomové a manažeři se domnívají, že euro je „zničená značka". Má tedy v tuto chvíli cenu, aby Česká republika vstoupila do EU? „Uvidíme, jestli euro bude mít tuto nálepku i za pět let. My se stejně zatím pro vstup ani nekvalifikujeme."

Přestaňme si nalhávat, že Řecko splatí dluhy

Situace v Řecku je čím dál tím naléhavější. Mezinárodní měnový fond se pustil do sporu s Evropskou unií ohledně udržitelnosti řeckého dluhu. MMF nechce zatím Řecku půjčovat další peníze. „V MMF působí z hlediska makroekonomie skupina nejkompetentnějších lidí. A skutečně nemá cenu nadále půjčovat Řecku a nalhávat si, že Řecko neprojde restrukturalizací a dokáže dluhy splatit," uvedl dále Zámečník.

Ekonomická krize se může opakovat. Miroslav Zámečník jen doufá, že by měla mělčí průběh. Může sedm nejvyspělejších států něco udělat, aby odvrátily hospodářkou recesi? „Co může udělat USA ve chvíli, kdy je pod politickým patem? Fed udělal co mohl, tady to můžeme odmáznout. Číňané toho mohou udělat taky velmi málo. Mohli by uvolnit kurz svojí národní měny, ale zkomplikovalo by to jejich vývoz," dodal ekonom.


Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor:
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dusno v ČT: Už bych to rád dořekl, žádal Okamura. To už jste říkal mnohokrát, nenechala ho Kroužková. Hádka o Babiše, úvěry EU a rána TOP 09

21:28 Dusno v ČT: Už bych to rád dořekl, žádal Okamura. To už jste říkal mnohokrát, nenechala ho Kroužková. Hádka o Babiše, úvěry EU a rána TOP 09

Poslanecká sněmovna se na zřízení vyšetřovací komise k ministerským nákupům ochranných zdravotnickýc…