Ekonom od Havla Sedláček má strach. Evropu prý ovládla temná síla

30.06.2016 8:15

Vlna nenávistné xenofobie, která se po Brexitu přelila Británií, znepokojila ekonoma a někdejšího poradce Václava Havla Tomáše Sedláčka. Sedláček tuto skutečnost připodobňuje temné síle, jež prý dřímá v každém z nás a které se nyní dostalo veřejného ventilu. I u nás máme podle jeho názoru takový ventil – nazývá se hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše.

Ekonom od Havla Sedláček má strach. Evropu prý ovládla temná síla
Foto: Archiv Suma sumárum
Popisek: Tomáš Sedláček
reklama

Sedláček uvádí, že jsme se ještě před deseti lety podivovali nad tím, jak se v civilizované Evropě mohlo tak snadno rozšířit zlo, které se zhmotnilo v krvavé mánii vrcholící pogromy a masovým vražděním druhé světové války. Nyní to již prý ale tak nepochopitelné není ani v civilizované Evropě či Americe.

Ekonom v této souvislosti poukazuje na rozhodnutí Britů opustit řady EU a vlnu nenávistné xenofobie, která se vzápětí po Brexitu přelila ostrovním královstvím a jejímž terčem jsou tamní cizinci, zvláště Středo- a Východoevropané.

Za viníka nastalé situace označuje Sedláček nesystémové strany, které prý v lidech vyvolávají nenávist vůči systému a zároveň fungují jako jakési ventily, skrze něž proudí temné síly dřímající v každém z nás. „Je to, jako kdyby někdo vyburcoval lid, že všechna auta jsou stejná, poruchová, šíleně žerou atd. Vyburcovaný lid se vydá vypálit místní továrnu veden člověkem, který sice nikdy žádné auto nevyrobil, zato všem slibuje, že jej vyrobí lépe a levněji, protože jinak,“ vysvětlil ekonom v komentáři pro Hospodářské noviny.

I Česko má podle jeho názoru nesystémovou stranu – hnutí, které se sice jmenuje ANO, ale jejím stěžejním programem, má-li nějaký, je zejména NE. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sakra, paní Čáslavská, a co jste udělala Vy? Zeman rozsekl Moravcovu show, Svěrák jen koukal

11:00 Sakra, paní Čáslavská, a co jste udělala Vy? Zeman rozsekl Moravcovu show, Svěrák jen koukal

VZPOMÍNKY A PERLY V roce 2013 se Miloš Zeman přesunul z role „důchodce z Vysočiny“ do role prezident…