Ekonom od Havla Sedláček má strach. Evropu prý ovládla temná síla

30.06.2016 8:15

Vlna nenávistné xenofobie, která se po Brexitu přelila Británií, znepokojila ekonoma a někdejšího poradce Václava Havla Tomáše Sedláčka. Sedláček tuto skutečnost připodobňuje temné síle, jež prý dřímá v každém z nás a které se nyní dostalo veřejného ventilu. I u nás máme podle jeho názoru takový ventil – nazývá se hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše.

Ekonom od Havla Sedláček má strach. Evropu prý ovládla temná síla
Foto: Archiv Suma sumárum
Popisek: Tomáš Sedláček

Sedláček uvádí, že jsme se ještě před deseti lety podivovali nad tím, jak se v civilizované Evropě mohlo tak snadno rozšířit zlo, které se zhmotnilo v krvavé mánii vrcholící pogromy a masovým vražděním druhé světové války. Nyní to již prý ale tak nepochopitelné není ani v civilizované Evropě či Americe.

Ekonom v této souvislosti poukazuje na rozhodnutí Britů opustit řady EU a vlnu nenávistné xenofobie, která se vzápětí po Brexitu přelila ostrovním královstvím a jejímž terčem jsou tamní cizinci, zvláště Středo- a Východoevropané.

Za viníka nastalé situace označuje Sedláček nesystémové strany, které prý v lidech vyvolávají nenávist vůči systému a zároveň fungují jako jakési ventily, skrze něž proudí temné síly dřímající v každém z nás. „Je to, jako kdyby někdo vyburcoval lid, že všechna auta jsou stejná, poruchová, šíleně žerou atd. Vyburcovaný lid se vydá vypálit místní továrnu veden člověkem, který sice nikdy žádné auto nevyrobil, zato všem slibuje, že jej vyrobí lépe a levněji, protože jinak,“ vysvětlil ekonom v komentáři pro Hospodářské noviny.

I Česko má podle jeho názoru nesystémovou stranu – hnutí, které se sice jmenuje ANO, ale jejím stěžejním programem, má-li nějaký, je zejména NE. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…