Ekonomika už nikdy nebude jako dřív. Toto nás čeká, varuje Středula

14.11.2020 18:31

Odborářský boss Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, byl podle svých slov velmi nepříjemně překvapen, když zjistil, jak moc čeští politici zanedbali přípravu na druhou vlnu koronavirové epidemie. Středula má za to, že česká ekonomika už nikdy nebude taková, jako byla před koronavirovou krizí, a lidé by s tím měli počítat.

Ekonomika už nikdy nebude jako dřív. Toto nás čeká, varuje Středula
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Šéf ČMKOS Josef Středula v rozhovoru pro Novinky.cz uvedl, že lidé by měli vědět, že doba z února 2020 už se nevrátí. Firmy sice koronavirovou krizi nezavinily, ale musí na ni reagovat. Někdo to zvládne, někdo zkrachuje. Tyto firmy si podle Středuly zaslouží, aby jim stát podal pomocnou ruku, ale odborář v této souvislosti zdůraznil, že stát má právo si říct, jak dlouho bude pomoc poskytovat.

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 13059 lidí

„Moudře řízené firmy mají diverzifikovanou výrobu mezi různé obory. Takže například zmiňované subjekty, které vyrábějí autobusy, se mohou snažit krátkodobě dodávat více pro městskou dopravu, nikoli pro dálkovou. A následně může dojít k tomu, že budou mít i subjekty v cestovním ruchu prostředky, a tak budou chtít vozový park také obnovovat. Takže přijde i pro tento segment velký boom. Výrobní firmy si mohou již nyní vyhodnotit, že si zaměstnance strategicky ponechají do budoucna,“ pravil Středula.

Ukázalo se také, že koronavirová doba urychlila digitalizaci. Lidé pracující na home office a děti, které se učí doma na počítačích, potřebují doma více počítačů a nové programy. Softwarové firmy proto dnes nestíhají naplňovat poptávku.

Současně je přesvědčen, že měl stát počítat s příchodem druhé koronavirové vlny a měl na ni být připraven.

„Nepříjemně mě překvapilo, že jsme nebyli na druhou vlnu připraveni, jak to z úst politiků mnohdy zaznívalo. A pak stát ani nepřevzal všechno, co bylo v první vlně. Například se snížilo ošetřovné z osmdesáti na sedmdesát procent a omezil se i věk dětí. A dokonce jsme udělali stejnou chybu s pozdním vyhlášením Ústředního krizového štábu a chyběla analýza toho, co se odehrálo, abychom byli připraveni. To se podle mě nestalo, a pokud, tak nedostatečně,“ zlobil se Středula na vládu.

Vyčetl jí také, že rozpočet na příští rok prakticky vůbec neodpovídá realitě. Odbory odhadují propad ekonomiky až o 450 miliard, ale schodek státního rozpočtu na příští rok počítá pouze s 320 miliardami. A to tam navíc není započítáno zrušení superhrubé mzdy.

Středula je navíc přesvědčen, že nad koronavirem stále ještě není vyhráno. Zvláště ne, když se v Dánsku objevila nová mutace viru, která přešla na norky a z nich mohl znovu přejít na člověka v nové podobě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

20:45 „Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

Je paradoxní, že se o tom redakce dozvěděla od zástupce ODS v Pardubicích. Řeč je o mediálně nezajím…