Ekonomka: Lépe bude, až naprší a uschne

23.08.2013 13:23

Česká ekonomika se údajně odrazila ode dna. Alespoň tak usuzují někteří ekonomové, jelikož začala mezikvartálně růst o 0,7 procenta. Ekonomka Markéta Šichtařová to však odmítá, recese ještě neskončila.

Ekonomka: Lépe bude, až naprší a uschne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

„Celou Evropou duní v médiích úchvatná zpráva: Nejdelší recese skončila. Eurozóna konečně po dlouhých šesti kvartálech neklesá. Tedy aspoň to tak vypadá z posledních statistik,“ píše ředitelka společnosti Next Finance.

„Šichtařová do nich rýpe. Protože není všechno zlato, co se třpytí. Tak zaprvé, čísla jsou předběžným odhadem. Mohou se ještě změnit. Zadruhé, statisticky podstatná jsou čísla meziroční, nikoliv mezikvartální. A když porovnáme letošek s loňskem, klesá nejen ČR, ale i eurozóna. O mezikvartálních číslech se mluví jen a jen proto, že lépe vypadají,“ odmítá výsledky Markéta Šichtařová.

A dodává další argumenty. Definice recese navíc není jednotná – někdo ji posuzuje podle růstu nezaměstnanosti či poklesu průmyslu a tržeb. Podle těchto parametrů je Česko v recesi i nadále.

„Začtvrté, mezičtvrtletní čísla vypadají ‚tak dobře‘ jen proto, že porovnáváme mizerné druhé čtvrtletí s prachmizerným prvním. Jen kvůli této nízké srovnávací základně, tedy kvůli kouzlům statistiky, jsme se dobrali obstojných čísel,“ píše ekonomka.

„Zapáté, celoevropská čísla svědčí o všem, jen ne o tom, že by Evropa byla jednolitá. Konkrétně na jihu mají stále problémy, a velké. V řadě zemí je stále víc jak polovina mladých lidí bez práce, a toto lidské neštěstí s posledními statistikami nezmizelo,“ dodává.

Na závěr odmítá, že by se ekonomika dostávala z nejhoršího díky hospodářské politice vlád, což je také občasné vysvětlení. „Ale dobře, při troše dobré vůle snad víceméně můžeme říct, že ačkoliv ekonomika ještě neroste (jak se nyní tvrdí), alespoň se zastavil její propad. Neboli snad už krize pomalu, ale jistě bude končit,“ dodává.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chytla covid. ,,Vždyť je očkovaná!" vyhodili kámošku od doktora. Sprostá slova

10:45 Chytla covid. ,,Vždyť je očkovaná!" vyhodili kámošku od doktora. Sprostá slova

Podle vývojáře Daniela Vávry je postup současné vlády i lékařů špatný. Jak se totiž ukazuje, i očkov…