Ekonomka: Lidem se dá nakecat cokoliv. Oni tomu uvěří

28.09.2012 14:41 | Zprávy

Ve svém blogu na serveru IDNES.cz se ekonomka Markéta Šichtařová zamyslela nad významem jazykových kouzel, které dokáží lidi přesvědčit o věcech, které jsou jinak naprosto nesmyslné. Zabaleny do patřičného zdůvodnění pak vypadají přijatelně a naivní lidé na ně prý skočí, protože nedokážou o jejich významu přemýšlet.

Ekonomka: Lidem se dá nakecat cokoliv. Oni tomu uvěří
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová

 „Stačí jen maličko posunout význam několika slov a stádo voličů šlape, jak se mu píská,“ poznamenává Šichtařová. Zestátnění neboli krádež prostředků z řeckých důchodových fondů je označeno jako „dobrovolný odpis“ a okradení mlčí. U nás si podnikatel založí politickou stranu s cílem přihrávat sám sobě veřejné zakázky, a lidé mu dokonce uvěří, že jeho hlavním programem je boj proti korupci.

A když se regulace přežene tak, že kvůli tomu dokonce začnou umírat lidé, dokáže se posunem slov lidem vysvětlit, že je třeba regulaci ještě zvýšit. Jinak totiž nelze vysvětlit, že poté, co zvýšení spotřebních daní na alkohol vedlo k explozi černého trhu a pančování, se objevují vážně míněné názory, že by se měla regulace ještě zvýšit.  

„A právě proto jsou hrátky a manipulace s jazykem tak strašlivě nebezpečné,“ upozorňuje ekonomka.


 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Atentát na Trumpa: „Selhání bezpečnosti.“ Svědek na střelce upozorňoval policii

6:55 Atentát na Trumpa: „Selhání bezpečnosti.“ Svědek na střelce upozorňoval policii

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát na předvolebním mítinku v P…