Ekonomka Šichtařová ještě jednou k Ortelu: Zvrhlé pokusy o čistotu kultury

12.12.2015 9:55

Známá ekonomka Markéta Šichtařová natvrdo říká, co si myslí o některých českých zákonech a pokusech o cenzuru, jak ji vidíme kolem skupiny Ortel. Ekonomka je přesvědčena, že se do módy znovu vrací cenzura, přičemž je to o to horší, že ji prosazují spisovatelé.

Ekonomka Šichtařová ještě jednou k Ortelu: Zvrhlé pokusy o čistotu kultury
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu ČT Hyde park
reklama

„Ano, máme tu opět po 26 letech pokus o cenzuru v pravém slova smyslu. Kuriózní je, že se o ni pokoušejí ti, kdo sami vládnou perem a slovem. Pravda, moc mě netrápí, že by skupinka lidí mohla Magnesii Literu bojkotovat. Vlastně to u mě vyvolává trochu pobavený úsměv. ... Ale jen doposud. Pokusy o kulturní čistotu totiž najednou začaly nabírat nebezpečný spád,“ píše Šichtařová.

Poukazuje na výzvu Asociace spisovatelů, kteří žádají, aby se Karlovarské minerální vody od letošní ankety Českého slavíka distancovaly. A to právě kvůli Ortelu. Pokud by se tak nestalo, spisovatelé hrozí bojkotem cen Magnesia Litera. Aniž sama zná texty skupiny, hájí její právo na vyjádření názoru. Pokud porušila zákon, nechť konají policie a státní zastupitelství. Jenže nekonají, z čehož plyne, že Ortel zákon neporušuje.

Celé vyjádření naleznete zde

Je tu ale ještě jedna věc, která se Šichtařové ani trochu nelíbí. A to, že máme v českém právním řádu paragrafy, které nějakým způsobem omezují svobodu slova. „Podle mého mínění je zvrhlé odsuzovat lidi jen za názor nebo výroky – a to JAKÉKOLIV. Věřím, že paragrafy vztahující se k názorové svobodě a svobodě slova nemají v právním systému co dělat – bez ohledu na to, zda některé výroky jsou či nejsou morální. Nejde o to, CO kdo říká, CO si myslí, jestli nás to pobuřuje,“ doplňuje.

Jedna věc je zkusit lidi přesvědčit o tom, že jejich názor je nesmyslný, ale rozhodně není dobře posílat lidi do vězení pro jejich názory, ať jsou sebehloupější.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…