Ekonomka Šichtařová varuje před podléháním strachu z koronaviru. Toto se pak děje

22.02.2020 18:35

Ekonomka Markéta Šichtařová sleduje vývoj kolem koronaviru 2019-nCoV, který se začal loni koncem roku šířit z oblasti čínského města Wu-chan. Udivuje ji, jak zprávy, mýty či domněnky o koronaviru dokážou během několika dní zamíchat kartami. „Koronavirus napadá i ekonomiku, ale nejvíc si škodíme strachem,“ upozorňuje v komentáři pro Reflex.cz.

Ekonomka Šichtařová varuje před podléháním strachu z koronaviru. Toto se pak děje
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová
reklama

„Během pár dnů se dokázala nálada protočit o 180 stupňů. Jeden den se spekulanti jak malí kluci na písečku radovali, že šíření koronaviru údajně brzdí. Že by – tedy podle některých čínských expertů – mohlo být brzy dosaženo vrcholu nákazy. A už o čtyři dny později bylo všechno jinak a finanční trhy dohnala jiná realita,“ glosuje dění ekonomka.

Stačilo prý, aby Čína nahlásila prudký nárůst nových případů nákazy. „Nejspíš sice nejde o skok v šíření, ale spíš o chybu ve vykazování – nicméně z pohledu nálady v ekonomice to je úplně jedno, neb jsme opět tam, kde jsme s náladou byli,“ dodává.

S podobným případem se zřejmě setkáme i v blízké budoucnosti. Ze statistik můžeme tušit ještě poněkud jinou realitu, než jak je v tento okamžik oficiálně prezentována. „Statistiky nakažených a mrtvých z Číny a z dalších zemí se totiž značně rozcházejí. Dáme-li si do poměru počet nakažených a mrtvých z různých zemí, úmrtnost v Číně se jeví jako větší,“ upozorňuje ekonomka, podle které „nejistota děsí“.

To ostatně koresponduje s tvrzením, že Čína vykazuje jako případy nákazy jen osoby, u nichž se projevily vážnější příznaky. Kdo nákazu v tichosti přechází doma, není zřejmě do počtů zahrnut, ačkoliv byl třeba i pozitivně diagnostikován. „Proto se na první pohled jeví vir v Číně statisticky smrtelnější než v jiných částech světa. S tím ale dosud finanční trhy nekalkulují!“ uzavírá Šichtařová s tím, že finanční trhy jsou vystaveny dalším překvapením.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…