Ekonomka Švihlíková varovala před chudobou a novodobým otroctvím

27. 11. 2013 13:02

Pracující lidé jsou v České republice ohroženi novodobým otroctvím. Ekonomka Ilona Švihlíková o tom mluvila v rozhovoru pro Český rozhlas. Poukázala například na problém chudoby u lidí, kteří mají zaměstnání. Týká se to zejména práce v maloobchodech, kde zaměstnance svazují velmi malé výdělky.

Ekonomka Švihlíková varovala před chudobou a novodobým otroctvím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková
reklama

Švihlíková se zamyslela například nad projektem České televize, která upozorňuje na problematiku bezdomovců tím, že některé z nich nechává moderovat počasí. „Myslím, že mnohem důležitější, než ukázat je v této roli, by bylo ukázat jejich životní příběh. Tedy to, proč se stali lidmi bez domova,“ soudí ekonomka.

Podle ní by se tak ukázalo, jak je snadné se dostat do situace lidí bez domova. Švihlíková se pak obává, že jedno vysílání o počasí toho moc nezmění.

Už neplatí, že kdo má práci, je ekonomicky zajištěn

V současné době se také ukazuje, že chudobou jsou ohroženi i pracující. „Je to ukázka toho, že už dávno neplatí, že pokud má člověk práci, je ekonomicky zajištěn. V USA, stejně jako u nás, je největší problém s pracovními místy v maloobchodě, kde zaměstnanci vydělávají tak málo, že jsou odkázáni na potravinové lístky. Tento fenomén se šíří i k nám a postihuje zejména ženy,“ varuje Švihlíková.

Ekonomka ve svých úvahách dospěla až k otázce svobody. Bezdomovectví můžeme brát jako pomyslné dno chudoby. A v té neexistuje svoboda. „Když řeším, co budu jíst, jestli zaplatím nájem a jak budu řešit šikanu v práci, tak nejsem svobodný člověk,“ tvrdí Švihlíková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …