Ekonomka Švihlíková varovala před chudobou a novodobým otroctvím

27.11.2013 13:02

Pracující lidé jsou v České republice ohroženi novodobým otroctvím. Ekonomka Ilona Švihlíková o tom mluvila v rozhovoru pro Český rozhlas. Poukázala například na problém chudoby u lidí, kteří mají zaměstnání. Týká se to zejména práce v maloobchodech, kde zaměstnance svazují velmi malé výdělky.

Ekonomka Švihlíková varovala před chudobou a novodobým otroctvím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Švihlíková se zamyslela například nad projektem České televize, která upozorňuje na problematiku bezdomovců tím, že některé z nich nechává moderovat počasí. „Myslím, že mnohem důležitější, než ukázat je v této roli, by bylo ukázat jejich životní příběh. Tedy to, proč se stali lidmi bez domova,“ soudí ekonomka.

Podle ní by se tak ukázalo, jak je snadné se dostat do situace lidí bez domova. Švihlíková se pak obává, že jedno vysílání o počasí toho moc nezmění.

Už neplatí, že kdo má práci, je ekonomicky zajištěn

V současné době se také ukazuje, že chudobou jsou ohroženi i pracující. „Je to ukázka toho, že už dávno neplatí, že pokud má člověk práci, je ekonomicky zajištěn. V USA, stejně jako u nás, je největší problém s pracovními místy v maloobchodě, kde zaměstnanci vydělávají tak málo, že jsou odkázáni na potravinové lístky. Tento fenomén se šíří i k nám a postihuje zejména ženy,“ varuje Švihlíková.

Ekonomka ve svých úvahách dospěla až k otázce svobody. Bezdomovectví můžeme brát jako pomyslné dno chudoby. A v té neexistuje svoboda. „Když řeším, co budu jíst, jestli zaplatím nájem a jak budu řešit šikanu v práci, tak nejsem svobodný člověk,“ tvrdí Švihlíková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Senátor Antl seřval Dienstbiera. Jak malého kluka. Jenže o týden později Dienstbier vyhrál. Čerstvé info ze Senátu

18:46 VIDEO Senátor Antl seřval Dienstbiera. Jak malého kluka. Jenže o týden později Dienstbier vyhrál. Čerstvé info ze Senátu

Zastánci zakotvení práva držet zbraň do české ústavy vzpomínají na smutný Mnichov v roce 1938, kde b…