Ekumenickou bohoslužbou na místě bitvy bude dnes završen projekt Bílá hora 2014

08.11.2014 6:18 | Zprávy

Ve výroční den bitvy na Bílé hoře završí dnes ekumenická bohoslužba podzimní pásmo debat, přednášek a uměleckých intervencí, které byly součástí projektu Bílá hora 2014. Začne v 18:00 v poutním areálu Panny Marie Vítězné na Bílé hoře. Bohoslužbu bude sloužit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a předseda Ekumenické rady církví Daniel Fajfr.

Ekumenickou bohoslužbou na místě bitvy bude dnes završen projekt Bílá hora 2014
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mši sloužili kardinál Dominik Duka a předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml

Projekt Bílá hora 2014 začal v září a jeho organizátoři jím chtěli oživit debatu o významu bitvy na Bílé hoře, která patří k nejrozporuplněji vnímaným událostem českých dějin. Ústředním bodem je umělecká intervence spočívající v dočasné úpravě hrobu padlých v bitvě. Hrob je dnes právě v poutním areálu Panny Marie Vítězné. Úprava hrobu, kde spočívají padlí z obou stran konfliktu, je dílem architekta Norberta Schmidta, malíře Patrika Hábla a hudebního skladatele Michala Rataje. Má podobu 42 dlaždic položených v zahradě kláštera, na nichž jsou znázorněny siluety padlých.

Nevelká bitva z počátku třicetileté války kontrastuje s obrovskými důsledky, které měla pro dějiny českých zemí. V národní paměti je počátkem doby temna a romantickou představu o porážce národa, který čekal několik staletí na svou svobodu, si ve školách osvojovalo několik generací žáků. Projekt Bílá hora 2014 chtěl oživovat otázky po tom, kdo jsou vítězové bitvy, a kdo jsou její poražení, zda jsou Češi národem Husovým nebo zda Bílá hora znamenala germanizaci českých zemí.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtkTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

16:19 Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

To, co Andrej Babiš (ANO) započal, Petr Fiala (ODS) dorazí. Zelený teror se blíží. Udeří na peněženk…