Ekumenickou bohoslužbou na místě bitvy bude dnes završen projekt Bílá hora 2014

08.11.2014 6:18

Ve výroční den bitvy na Bílé hoře završí dnes ekumenická bohoslužba podzimní pásmo debat, přednášek a uměleckých intervencí, které byly součástí projektu Bílá hora 2014. Začne v 18:00 v poutním areálu Panny Marie Vítězné na Bílé hoře. Bohoslužbu bude sloužit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a předseda Ekumenické rady církví Daniel Fajfr.

Ekumenickou bohoslužbou na místě bitvy bude dnes završen projekt Bílá hora 2014
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mši sloužili kardinál Dominik Duka a předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml

Projekt Bílá hora 2014 začal v září a jeho organizátoři jím chtěli oživit debatu o významu bitvy na Bílé hoře, která patří k nejrozporuplněji vnímaným událostem českých dějin. Ústředním bodem je umělecká intervence spočívající v dočasné úpravě hrobu padlých v bitvě. Hrob je dnes právě v poutním areálu Panny Marie Vítězné. Úprava hrobu, kde spočívají padlí z obou stran konfliktu, je dílem architekta Norberta Schmidta, malíře Patrika Hábla a hudebního skladatele Michala Rataje. Má podobu 42 dlaždic položených v zahradě kláštera, na nichž jsou znázorněny siluety padlých.

Nevelká bitva z počátku třicetileté války kontrastuje s obrovskými důsledky, které měla pro dějiny českých zemí. V národní paměti je počátkem doby temna a romantickou představu o porážce národa, který čekal několik staletí na svou svobodu, si ve školách osvojovalo několik generací žáků. Projekt Bílá hora 2014 chtěl oživovat otázky po tom, kdo jsou vítězové bitvy, a kdo jsou její poražení, zda jsou Češi národem Husovým nebo zda Bílá hora znamenala germanizaci českých zemí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

Tvrdil jste, že nejste vládní kandidát

Ale za svého poradce chcete člena vádní strany, konkrétně STAN. Navíc toho, kdo si chtěl ponechat mandát i podobu své stáže v zahraničí. Tak si představujete tu vaši slibovanou nezávislost? Můžete mi ji tedy přesně definovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …