Emma Smetana: Budu bojovat za vítězství pravdy a lásky. Myslím lepším způsobem, než mladí Češi. Můj otec ve Francii musel vytírat záchody, ale nikdy ho nenapadlo jít zpět do totalitní ČSSR

22.08.2018 7:11

Novinářka z DVTV Emma Smetana, „dcera revolucionářky a emigranta“, se na stránkách nové české mutace módního magazínu Vogue rozpovídala o tom, co pro ni znamená svoboda. Významný vliv Smetana přikládá k tomu, že studovala jinde a nemělo na ni vliv zdejší „postkomunistické školství“ a uklidňuje ji, že má ještě francouzský pas a může kdykoli odjet jinam.

Emma Smetana: Budu bojovat za vítězství pravdy a lásky. Myslím lepším způsobem, než mladí Češi. Můj otec ve Francii musel vytírat záchody, ale nikdy ho nenapadlo jít zpět do totalitní ČSSR
Foto: Repro foto youtube.com
Popisek: Emma Smetana

Před pár dny poprvé vyšla československá verze módního časopisu Vogue. Periodikum bývá označováno za nejvlivnější ve své branži. Vogue se na svých stránkách nezabývá pouze módou, ale též kulturou, uměním a politikou. Toto očekávání naplnilo i první číslo české verze, která je dostupná též na Slovensku.



Anketa

Vadilo vám, že dav pískal na Andreje Babiše při pietním aktu před sídlem Českého rozhlasu?

hlasovalo: 22409 lidí

Vydání vůbec prvního čísla bylo načasováno na letní měsíc srpen, a proto i politická témata v magazínu souvisí s událostmi roku 1968 a se svobodou. Právě na téma svoboda do časopisu svým zamyšlením přispěla moderátorka DVTV a zpěvačka Emma Smetana, dcera listopadové studentské aktivistky Moniky Pajerové.

„O svobodě píše dcera revolucionářky a emigranta Emma Smetana,“ uvozuje časopis daný článek.  Smetana text uvozuje podílem matky na pádu komunistického režimu. „Moje maminka se narodila jako Monika Pajerová. Porodila mě ve dvaadvaceti, o rok a půl později v této krajině pomáhala strhnout rudou oblohu. Jako mluvčí studentského hnutí se v roce 1989 vepsala do paměti řadě lidí, některým i do srdce, byla jednou z mála žen mezi takzvanými studentskými vůdci. Dodnes ji hřeje pocit, že si svou svobodu pomohla vybojovat,“ píše moderátorka DVTV.

Dále se věnuje svému otci, jehož podle ní „do svobody vyhnali komunisté“ a po roce 1970 emigroval do Francie. „Já jsem vznikla za poměrně zvláštních okolností. Za prvé proto, že měl (otec, pozn.red.) černé na bílém potvrzeno, že nemůže mít děti. Léta se o ně snažil se svou legitimní partnerkou, a najednou s ním miminko čekala o dvacet let mladší, notně zaskočená studentka filosofie,“ uvádí Emma Smetana.

Přestože prý začátky jejího otce ve Francii byly složité, musel třeba vytírat záchody nebo vysypávat popelníky a přespávat na lavičce, nikdy nepomyslel na to, že by se vrátil do totalitního Československa.

„Kdy poprvé mi došlo, co je to svoboda? Když jsem o ni poprvé přišla. Když jsem několik let musela žít ve lži. Když jsme s tatínkem za pomoci spřízněných duší – spiklenců – museli potají obcházet soudní, potažmo maminčiny zákazy styku otce s dcerou. Dětství se tomu říkat nedalo. Moje svoboda začala v den, kdy jsem se k tatínkovi odstěhovala, bylo mi třináct. Tehdy začal život v pravdě,“ vyznává se s tím, že často přemýšlí, kdo nebo co na její svobodu mělo největší vliv. „Statečná maminka revolucionářka? Nespoutaný dobrodružný tatínek?“ ptá se.

Významný vliv na její svobodu prý měl fakt, že se zcela vyhnula zdejšímu postkomunistickému školství. „Nerada to říkám, ale vím, že přemýšlím kritičtějším způsobem, než je v České republice v mé generaci obvyklé. Maminka mě naučila intelektuální ping-pong. Francouzská škola analýzu souvislostí a přetavování vědomostí do vlastního, komplexního světonázoru,“ tvrdí.

Podotýká, že život má jen jeden a bude si ho žít podle sebe. Stejně jako její maminka bude dál neúnavně bojovat za vítězství pravdy a lásky. „Samozřejmě mě při pohledu na rozdělenou českou společnost do určité míry osvobozuje vědomí, že mám ve skříni ještě francouzský pas a občanku. A že moje dcera Lennon má české, francouzské i izraelské občanství. Svoboda žít tady nebo tam, fakt, že mám několik domovů a několik možných životních scénářů, to se těžko popisuje, ale přispívá to k mé lehkosti bytí. Lennon vychováváme s Jordanem tím nejméně invazivním způsobem. Jí to, co my, chodí spát o půlnoci, občas ji vezmeme sebou na koncert, to mi pak na Instagram přijde sto padesát zhrozených zpráv od pohoršených maminek. Myslí to jistě dobře, leč o tom, co je svoboda, nevědí nic. Není jí snad i schopnost žít a nechat žít? Tolerance jinakosti? Možná ve mně převládají návyky z individualistické Francie, sama se snažím nesoudit, nevnucovat nikomu svou představu o správném životě,“ popisuje.

„Už rok také vím, co je to svoboda v práci. Ó, s jakou radostí se mi pracuje v DVTV, když vím, že tam pracovat nemusím, ale že chci, že jsem si to vysnila! Rozhovory s vědci a politiky už jsem točila s modrou, růžovou i zelenou hlavou. Sem tam naschvál neuposlechnu editora, to když se ve mně ozve ten puberťák-troublemaker. Jen tak zlehka, jen pro ten pocit, že to jde,“ chválí svou práci pro internetovou TV Martina Veselovského a Daniely Drtinové.

Vnitřní svoboda je podle ní jednou z věcí, kterou nám jen tak někdo nevezme. „Můžete vyhořet, ukradnou vám auto, vyhodí vás z práce, může vás opustit láska, někdo umře, ale to, co je ve vás, to, co jste v sobě vytříbili, vaši svobodnou volbu, vám nevezme nikdo,“ má jasno moderátorka a zpěvačka.

„Být mámou, být dcerou, být vnučkou, být sestrou, být sestřenicí, být ženou, být novinářkou, být muzikantkou, být kamarádkou, být jeden den nahatou hipísačkou na thajském ostrově a další den střídmou dámou moderující mezinárodní konferenci v secesním paláci, to všechno začíná mým vlastním rozhodnutím,“ uzavírá Emma Smetana svůj text s tím, že nad tím vším je srdce a duše, která má vlastní směr a logiku. „A která ví, že můžu žít zrovna takhle, zrovna tady. A nebo taky jakkoli jinak a jinde,“ dodává Smetana.

Své politické názory čas od času Emma Smetana i coby novinářka vyjadřuje v rozhovorech, které poskytuje. Před časem si časopisu Reportér stěžovala na prezidenta Zemana i na přístup Čechů. „Česko momentálně nemá nejlepší pověst. Měli jsme jednoho dobrého polistopadového prezidenta, a od té doby je to spíš ostuda,“ řekla s tím, že pak těžko získá rozhovor s prezidentským kandidátem ve Francii Macronem. „Češi se dnes na evropské politické úrovni zpravidla projevují buď nevýrazně, anebo nepříliš konstruktivně. A Macron to ví,“ dodala Smetana.

Jinde zase uvedla, že se hrdou Češkou být necítí. „O tom vlastně vůbec nepřemýšlím. V dnešní situaci moc nechápu patriotismus. Já jsem hlavně Evropanka. Na to jsem docela hrdá,“ prohlásila Emma Smetana. 

Není tomu tak dávno, co se „proslavila“ rozhovorem, který vedla se světoznámým srbským režisérem Emirem Kusturicou v době, kdy pobýval pracovně v Praze. Snažila se mu ve svých otázkách vnucovat jisté politické představy a názory, Kusturica se jí však vysmál a dokonce ji poslal do p*dele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…