Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

23.09.2021 22:10 | Reportáž

Další předvolební debata Radiožurnálu je za námi. Ve čtvrtek ve studiu usedli Josef Nerušil (Svoboda a přímá demokracie), Petr Cibulka (Volte Pravý Blok www.cibulka.net), Ondřej Hýsek (Moravské zemské hnutí), Petr Bajer (Trikolóra Svobodní Soukromníci). Tématem byl nejen státní rozpočet, ale také tzv. Green Deal.

Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy
Foto: Archiv J. Neručila (Khalil Baalbaki)
Popisek: Josef Nerušil

První otázka moderátora směřovala tradičně k tomu, proč by voliči měli volit zrovna danou stranu. Začal Nerušil za SPD. Podle něj je strana jediná, která drží jasné a pevné stanovisko v některých otázkách a drží je dlouhodobě – měl na mysli například otázku bezpečnosti rodin a jejich ekonomické zajištění, otázku nelegální migrace. Také jsou stranou orientovanou vlastenecky. „SPD představuje správnou volbu pro každého, kterému záleží na našem národu,“ dodal v předvolební debatě na Radiožurnálu.

Cibulka (Pravý blok) pak zdůraznil, že jeho strana kandiduje proto, abychom v současné třetí světové válce, trvající podle jeho slov od roku 2011 do roku 2038, kde zahyne třetina lidstva, zvítězili. „A dále abychom prosadili politiku plné psychotronické gramotnosti, tedy práce s informačním kyvadlem, které zajistí občanům relativní vševědoucnost,“ pokračoval dále Cibulka.

Hýsek pak dodal, že jejich strana se pokusí odstranit zásadní deficit demokracie, tedy to, že Česká republika je jednou z nejcentralizovanějších zemí v Evropě. V Praze se podle něj rozděluje zhruba 70 procent našich daní, a na obce a kraje zbývá jen ten zbytek. Takový systém pak bude levnější a spravedlivější.

Bajer pak ve svém úvodním čase zdůraznil, že Trikolóra Svobodní Soukromníci je skutečnou pravicovou alternativou pro voliče. „Do voleb jdeme s heslem svoboda, prosperita a suverenita,“ uvedl s tím, že jim jde mimo jiné o uzdravení státních financí, zmenšení byrokratického aparátu, podporu živnostníků, podnikatelů a ozdravení venkova a pomoc mladým rodinám v řešení bytových otázek.

Dále došlo na téma státního rozpočtu, který je nastaven se schodkem 377 miliard korun. Cibulka dodal, že jejich strana mnoho let tvrdí, že jediný správný rozpočet je ten vyrovnaný. Podle něj tento deficit není způsobený koronavirem. „Jak nám politici chtějí nalhat,“ pokračoval. „Je to zločinecká státní politika,“ argumentoval. „Pokud se zbavíme ruských fízlů ve vedení celého Západu, především u nás, tak věřím, že vyrovnaný bude,“ zdůraznil.

Podle Josefa Nerušila (SPD) je vhodné doplnit do zákona o dluhové brzdě klauzuli o tříprocentním růstu a vyrovnaném rozpočtu. „Současná vláda je jiného názoru. Rozpočet na rok 2022 by mohl být až o 150 miliard nižší, protože většina schodku způsobuje marnotratnost a rozhazovačnost vlády. Hledejme příjmy, ale i úspory.“ 

Bajer pak podotkl, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok nesouhlasí. Podle něj je návrh stejný jako v letošním roce. „Buď tedy vláda počítá s dalším lockdownem, nebo další rozežraností tohoto státu,“ divil se. Ani poslední představitel politického uskupení Hýsek s návrhem finančního plánu státu nesouhlasí. Podle něj je takový rozpočet s takovým deficitem „v podstatě zločinnou záležitostí, která zadlužuje naše děti, což je opravdu nemravná záležitost. Ten trend je děsivý,“ běsnil Hýsek. „Na konci volebního období bychom se chtěli dostat k vyrovnanému rozpočtu. Základní je úspora na státním aparátu a sloučení čtrnácti krajů do tří nebo čtyř, což by ušetřilo asi 100 miliard ročně,“ nastínil možná řešení.

Bajer se pak dále vyjádřil, že lze v rozpočtu najít mnoho položek, kde je možné ušetřit. Nelze udělat vyrovnaný rozpočet z hodiny na hodinu v sociálních oblastech, připustil,  lze ale ušetřit například na zrušení 35 úřadů, na snížení počtu zákonů, vyhlášek, a redukovat tak i počty úředníků. Cibulka pak dodal, že pokud se stát 25 let zadlužuje, řeči o tom, že stát dobře hospodaří, jsou jen lži, podotkl. Kandidát SPD pak k rozpočtu ještě dodal, že strana navrhuje hledat úspory také ve státním aparátu. Vyzdvihl pak výhody digitalizace.

Další blok otázek se točil okolo možností, jak na ekonomickou obnovu po koronaviru. SPD ve svém programu podporuje proexportní politiku a zároveň vystoupení z EU. Nerušil v tom ale rozpor nevidí. „Velká Británie také z EU vystoupila a s unijními zeměmi čile obchoduje nadále. Pokud bychom si v referendu odhlasovali takzvaný czexit, tak to neznamená, že kolem stáhneme železnou oponu a s nikým z Evropy se nebudeme bavit,“ oponoval.  

Trikolóra Svobodní Soukromníci zase žádají zjednodušení daňového systému, tak aby se pravidla neměnila několikrát za rok. „Také postavme hráze různým nařízením z Bruselu, která už teď zasahují fungování našich firem,“ řekl a pokračoval: „Ty dostaly první facku od covidu, teď se jim navýší vstupy na energii a emisních povolenkách, zatímco budou bohatnout ti, kteří se k těmto dohodám nepřipojují,“ myslí si Bajer.

Cibulka (Volte pravý blok) pak přichází s jednoduchým a levným řešením. „Třeba překonat psychotronickou negramotnost, naučit se pracovat s kyvadlem a zbavit se všech ruských fízlů,“ zopakoval už podruhé v pořadu.

Moravské zemské hnutí chce investovat především do vzdělávání. „Bude potřeba vzdělanostní společnost, která se bude vzdělávat celý život. Jsou zde nové technologie. Montovny a skladovny, které se zde dříve vybudovaly, nám bohatou budoucnost nepřinesou,“ zmínil a dodal, že bychom měli naopak využít evropského trhu a že jsme evropsky orientovaná ekonomika, která může vyvážet. „Opustit EU by byla sebevražda,“ zdůrazňuje Hýsek.

Dalším tématem byl Green Deal, tedy zelená dohoda. Je to víc hrozba, nebo příležitost, zajímá moderátora. „Je to jednoznačně hrozba,“ soudí Cibulka. „Vedení EU se skládá jen z ruských agentů, zelená energetika nám byla vnucena Moskvou. Přistoupíme-li na ni, zlikvidujeme Západ. Rusko vede klimatickou válku proti celému světu, jedinou šancí je zbavit se ruských fízlů, kteří nám lžou, že dochází ke globálním klimatickým změnám,“ shrnuje lídr Pravého bloku.

Hýsek naopak vnímá Green Deal rozhodně jako příležitost. „Všichni zmiňují emise a auta se spalovacími motory, ale je možnost získat velké finance na modernizaci ekonomiky, vzdělávání, ochranu přírody,“ zdůraznil výhody. „Firmy samy už se pomalu přizpůsobují, takže i trh v tom bude mít nějakou přirozenou roli,“ předpovídá předseda Moravského zemského hnutí.

Kandidát SPD považuje Green New Deal za čistě ideologický evropský projekt, který je vytvořen několika úředníky, kteří nejsou navíc nikým voleni. „Je nebezpečný, způsobí velké zdražování energie a v dalekém budoucnu  až energetický hladomor. Nebál bych se srovnat ho s Velkým skokem v Číně nebo Stalinovým plánem elektrifikace,“ soudí Josef Nerušil. „Klimatická změna je spíš založena na víře než na racionálních dlouhodobých  pozorováních a  závěrech,“ odmítá  závěry vědců zástupce SPD. Podle něj je možné, že se nacházíme v době nějakého teplotního výkyvu, která je ale podle něj přirozená.

„Jsme k projektu Green New Deal úplně kritičtí,“ dodává zástupce spojení stran Trikolóra Svobodní Soukromníci. „Pro českého občana je to totální ekonomická katastrofa. Nikdo s občany nemluví o tom, že stoupnou několikanásobně ceny energií. České rodiny to zasáhne ještě víc. Nechceme jít proti ekologii, ale už teď se Evropa potýká s nedostatkem elektrické energie,“ konstatuje Petr Bajer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CIA? Dcera Pavla Tigrida otevřeně promluvila. Vše prý zapadá

22:17 CIA? Dcera Pavla Tigrida otevřeně promluvila. Vše prý zapadá

„Je evidentní, že peníze na Svědectví, na československý exil, na všechny ty knihy a časopisy posíla…