Erdogan otevírá Syřanům cestu do Evropy, kvůli volbám, uvedl ministr Rakušan

06.09.2022 18:25

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) dnes ve Sněmovně v rámci narůstající migrace syrských běženců upozornil, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jim otevírá cestu do Evropy, protože ho čekají turecké prezidentské volby. O situaci plánuje jednat se slovenskými a německými partnery.

Erdogan otevírá Syřanům cestu do Evropy, kvůli volbám, uvedl ministr Rakušan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

„Ten problém je dlouhodobě neřešen a velmi dlouho neřešen. A samozřejmě v téhle chvíli graduje,“ upozorňoval ministr vnitra Vít Rakušan v dolní komoře své kolegy.

„Erdogan v téhle chvíli před prezidentskými volbami z území Turecka pouští Syřany, kteří tam dlouhodobě po dohodě na evropské úrovni byli, Evropská unie Turecku platila nemalé finanční prostředky. Ta dohoda pozbyla své platnosti a prezident Erdogan samozřejmě otevírá cestu do Evropy,“ viní z nárůstu syrských uprchlíků tureckou hlavu státu.

Na území Rakouska, Maďarska, Německa, Slovenska jsou podle Rakušana z 90 až 95 % běženci Syřané. „Jsou to lidé, kteří ovšem nepřicházejí v téhle chvíli ze země původu, to znamená ze Sýrie, ale jsou to lidé, kteří v této chvíli přicházejí z Turecka, což je prokázaná a doložitelná záležitost,“ doplnil.

Svůj podíl na tom má podle Rakušana i Maďarsko, které přestalo dodržovat readmise, tedy zpětné přebírání uprchlíků. „To znamená, do Rakouska chodí ne desítky denně, ne stovky denně, ale tisíce denně,“ uvedl ministr.

„Jsme svědky toho, že Erdogan pravděpodobně před svými prezidentskými volbami se prostě dopouští něčeho, co je možné nazvat instrumentalizací migrace, a tomu problému se samozřejmě jako Česká republika nemůžeme úplně vyhnout,“ konstatoval následně.

Problém bude Rakušan řešit se slovenskými a německými partnery. O výsledcích jednání pak bude informovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Vaše návštěvy škol

Vážená paní Pekarová, mám dotaz ohledně Vašich besed na středních školách. 1. Proč setkání organizujete v rámci školní výuky? Proč to není v pozdních odpoledních hodinách, např. od 17:00 h, kdy už všem žákům vyučování končí. (Např. Střední odborná škola pro administrativu EU, kde to do rozvrhu žák...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

20:38 Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

Pánové Petr Pavel, Marek Hilšer, Josef Středula, Pavel Fischer a Marek Hilšer se sešli na další prez…