Erik Tabery nařkl Václava Klause ml. z komplotu proti předsedovi ODS Fialovi

18.01.2017 13:20

Důkazem rostoucí neohrozitelnosti Andreje Babiše je i přístup, který vůči němu volí Miloš Zeman a Václav Klaus mladší, píše na serveru časopisu Respekt jeho šéfredaktor Erik Tabery.

Erik Tabery nařkl Václava Klause ml. z komplotu proti předsedovi ODS Fialovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Tabery
reklama

Poukazuje na to, že zmínění dva politici útočí na všechny, které si lze představit. Na Evropskou unii, TOP 09, migranty, intelektuály, novináře, nevládní organizace... Nikdy si ale nedovolili zásadní kritiku Andreje Babiše. Vědí až příliš dobře, že ve srovnání s ním jsou silní jako čivava vedle bernardýna. Oba si také velmi dobře uvědomují, že jejich další politická kariéra může být závislá na Babišově úspěchu.

Celý text je ZDE.

Pokud se Zeman pokusí obhájit prezidentský post, podpora šéfa ANO pro něj bude mít velký význam. Voličů ANO není málo, navíc majitel Agrofertu by mohl pomoci také finančně. A kdyby ne, postačí, když nepřijde se silným protikandidátem, upozorňuje Tabery.

I když se to nezdá, u Václava Klause ml. to platí podobně. Ačkoli je jeho politická kariéra teprve na začátku a nemá ještě jisté místo na kandidátce do Sněmovny, v ODS se už o něm mluví jako o budoucím lídrovi. Jeho blog čtou statisíce lidí, stejně jako jeho příspěvky na sociálních sítích, kde razí velmi ostrou rétoriku, jež se skoro neliší od výstupů Miloše Zemana. A také on se zásadní kritice Babiše spíše vyhýbá, připomíná Tabery.

Poměrně snadno si lze podle něj představit scénář, kdy se bezprostředně po parlamentních volbách schází vedení ODS, Klaus tu přednáší kritiku Petra Fialy, protože jejich strana získala jen deset procent. A aby se ODS dostala zpátky do hry, musí – pod vedením Klause – za každou cenu do vlády. S Andrejem Babišem.

Tabery připomíná, že v rozhovoru pro Týden Klaus řekl, že nepatří mezi kritiky uzavírání koalic s ANO v krajích: „Pokud chce být někdo totálně ve všem zásadový, je lepší, aby byl novinář, aktivista nebo pachatel dobra. Smyslem politiky je věci ovlivňovat.“

Podobných spojenců má Andrej Babiš podle Taberyho více. A velmi pečlivě si je vychovává.

Tabery také poukazuje na to, že mnozí politici vykreslují Babiše jako toho, kdo si přišel nakrást. „Jenže Babiš si nakrást nepřišel. Ano, využívá své moci, aby se firmám v holdingu dařilo lépe, ale on je hlavně misionář, cítí se být otcem národa a především – on to myslí dobře. Ať se to někomu líbí nebo ne, je naprosto evidentní, že chce Česku pomoci. A veřejnost to cítí. Babišovi není odměnou finanční zisk, ale co největší kontrola moci,“ píše Tabery.

Otázkou podle něj není, zda ANO povede příští vládu, ale s kým v ní bude. „A jestli to budou spíše liberálně-proevropští partneři, či odpůrci stávajícího směřování země. Pokud někdo vyznává romantismus v politice, tak prosím, ale Babiše budou strany nejúčinněji kontrolovat, když s ním budou sedět ve vládě. Bude to možná nepopulární, bude to nepochybně těžší, ale bude to i smysluplnější. Ostatně i dnes Babiše více trápí koaliční strany než ty opoziční,“ uzavírá Erik Tabery své zamyšlení.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fik, fik a očkovací spot do televize byl hotový. Třicet vteřin básní od Wolkera stálo přes milion

19:43 Fik, fik a očkovací spot do televize byl hotový. Třicet vteřin básní od Wolkera stálo přes milion

Naše redakce byla upozorněna na smlouvu mezi Úřadem vlády a reklamní agenturou Procoma. Společnost s…