Establishment má strach. Německý ekonom vysvětluje, o co všechno po vzbouření lidí může přijít

10.12.2016 12:39

Establishment má dnes v mnoha zemích Evropy strach, říká jeden z nejvlivnějších ekonomů současného Německa Hans-Werner Sinn v rozhovoru pro Týdeník Echo. Ukázku z něj zveřejnil server Echo24.

Establishment má strach. Německý ekonom vysvětluje, o co všechno po vzbouření lidí může přijít
Foto: Archiv
Popisek: Mapa Evropy

Nejprve odpovídal na otázku, proč je v Evropě tolik strachu před Trumpem. „Jednak je to strach, že se budou vztyčovat překážky pro obchod, ale i strach z toho, jaké síly se tu daly na pochod. Síly, které dokázaly mobilizovat mlčící většinu proti establishmentu. Establishmentem tu myslím vedoucí politiky a média,“ uvedl Sinn.

Poukázal na to, že v britském referendu chtěl establishment zůstat uvnitř EU, ale lid chtěl ven. „Před podobnou situací má dnes establishment přirozeně v mnoha zemích Evropy strach. Dokonce i v Německu, kde máme v Berlíně ve skleníku mediálně-politický komplex. Kromě jeho obyvatel ale v zemi žije hodně lidí, kteří si zkrátka myslí něco jiného,“ podotkl Sinn.

Celá ukázka rozhovoru je ZDE

Podle něj si v Německu tradiční média dosud drží velký vliv, hlavně veřejnoprávní kanály. „Stát do nich vysílá své zástupce, výsledkem jsou naprosto státně-konformní stanice, které se potom lehce ztotožní s názory politických stran v Berlíně,“ uvedl.

Italské Hnutí pěti hvězd může ohrozit celou eurozónu

Poukázal také na to, že krize eurozóny naprosto není vyřešena. „Zpracovatelský průmysl v jižní Evropě prostě neroste a zůstává pod svou předkrizovou úrovní. Stagnace v Itálii nebo ve Francii trvá už od roku 2009,“ upozornil.

Největší riziko pro eurozónu podle něj vychází z Itálie. „Tamní hospodářství stagnuje, banky jsou nalomené. Bankovní půjčky poskytnuté Mezinárodním měnovým fondem dnes tvoří 85 procent vlastního kapitálu italských bank. Sílí protest skrze radikální strany. Budou předčasné volby a v nich možná vyhraje Beppe Grillo a jeho Hnutí pěti hvězd,“ poznamenal.

Přiznal, že Hnutí pěti hvězd může znamenat systémové ohrožení celé eurozóny. „Už před referendem šly úroky nahoru, protože se počítalo s tím, že premiér Renzi v referendu prohraje. Je otevřená možnost, že Itálie odejde z eurozóny. Neříkám, že by pravděpodobnost toho scénáře byla nad 50 procenty, ale před referendem byla dejme tomu 30 procent, po referendu stoupla,“ dodal Sinn.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

19:50 Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

Sociální demokracie se snažila zrušit registraci koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Zk…