Estébáci ne! Poslední přání Masarykovy příbuzné. Týká se rodinných hrobů

08.03.2020 16:46 | Zprávy

Ve věku 97 let zemřela Marta Masaryková. Její manžel Imrich, bratranec Jana Masaryka, za třetí republiky třídil prezidentovu korespondenci a Benešův tajemník mu skládal básně. Příbuzná z vedlejší větve „tatíčka TGM“ ještě před svým skonem vyslovila vzkaz – pouze dvěma novinářům. Víme, kam věnovala bohatou masarykovskou pozůstalost s dosud nezveřejněnými snímky a ojedinělými listinami. Její poslední přání překvapí, týká se „estébáků“.

Estébáci ne! Poslední přání Masarykovy příbuzné. Týká se rodinných hrobů
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Pár dní na to, co Marta Masaryková věnovala tyto obrazy s T. G. Masarykem svému synovci (na snímku), letos v druhé půlce února zemřela. Manžela Imricha ( *20. 11. 1921 – †14. 6. 1983), jehož dvě sestry jsou na obrázku, přežila o několik desítek let.

Marta Masaryková, za svobodna Horáčková, se narodila ve Skalici, části obce Hrochův Týnec, v okrese Chrudim. Žila v Praze. Za necelé tři roky by se dožila rovných 100 let. S Imrichem Masarykem děti neměla, byla jeho druhou ženou a manželství zůstalo již bezdětné. „Strejda měl ale z prvního manželství syna Jana a dceru Olgu,“ doplňuje synovec paní Marty Miroslav Šefl, který svou tetu navštěvoval až do posledních chvil, doslova podle svých slov seděl u „smrtelné postele“.

Tato dvojice je důležitá proto, že Masaryková zachovala spoustu rodinných, často unikátních artefaktů. Věnovala je právě Šeflovi, který loni založil Muzem StB v objektu starého pivovaru v Ležkách u Lubence v Ústeckém kraji, kde v jednom patře „šperkuje“ také masarykovský pokoj jako samostatnou expozici. Čerpá nejen z pozůstalosti Imrichovy choti, která svou druhou polovičku o několik desetiletí přežila.

Marta Masaryková (28. 12. 1922–19. 2. 2020) tuto fotografii v únoru po svém synovci poslala redaktorce tohoto článku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Lucie Bartoš

Já tomu vašemu komentáři úplně nerozumím

Píšete v něm, že Ukrajinci v zástupné válce USA proti Rusku obětovali statisíce mužů a ztratili budoucnost země. Myslíte, že Ukrajinci měli nějak na výběr, když je Rusko napadlo? Co jiného mohou dělat, než se bránit? Neztratili by budoucnost země, právě, kdyby se nebránili? A ještě, co bychom teda p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německý průmysl na pokraji zelené smrti? Kancléř dostal od továrníků naléhavý dopis

17:31 Německý průmysl na pokraji zelené smrti? Kancléř dostal od továrníků naléhavý dopis

Zástupci předních německých průmyslových koncernů a odborového svazu adresovali kancléři Friedrichu …