Estébácký udavačský systém, je to mor! Petr Mach se takto rázně postavil proti Babišovi na stranu živnostníků

05.06.2015 11:55

REPORTÁŽ Europoslanec a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach na besedě s občany v Olomouci přirovnal elektronickou evidenci tržeb k estébáckému udavačskému systému. Podle něj jde o šikanu drobných živnostníků. Řeč byla také o zavedení eura.

Estébácký udavačský systém, je to mor! Petr Mach se takto rázně postavil proti Babišovi na stranu živnostníků
Foto: Daniela Černá
Popisek: europoslanec Petr Mach na besedě v Olomouci
reklama

Na setkání s europoslancem dorazilo do olomoucké kavárny Café 87 ve čtvrtek večer několik desítek posluchačů, převážně sympatizantů či členů Strany svobodných občanů. Na úvod Petr Mach hovořil o tom, jak funguje Evropský parlament. Řekl, že jde o mašinérii, která vládnoucí velké koalici schvaluje jednu směrnici za druhou, a on jako opoziční poslanec je v menšině. Přesto se podle svých slov snaží získat většinu poslanců pro myšlenku dobrovolného eura. „Vadí mi, že země, které do eura nechtějí, jako Česká republika, byť se vláda formálně tváří, že ano, ale veřejnost chce něco jiného, mají povinnost euro zavést,“ uvedl. Předpokládá, že tuto iniciativu podpoří jednak poslanci jeho frakce Evropa svobody a přímé demokracie, ale i poslanci Evropské konzervativní a reformní skupiny, kde je například ODS. Kromě toho prý mohou myšlenku dobrovolného eura podpořit i mnozí nezařazení poslanci jako je Marine Le Penová, nebo dokonce i někteří z tábora eurosocialistů a eurolidovců. V této souvislosti připomněl, že iniciativu mu podepsal i europoslanec za ČSSD Jan Keller, i když si za to vysloužil kritiku premiéra Sobotky.

Nová příležitost vyjednat si výjimku z eura

První dotaz se týkal právě zavedení eura. Posluchače zajímalo, jaká je šance, že euro v Česku nebude přijato. „Zaznamenali jsme slova pana Babiše o konzultativním referendu spojeném s nějakými volbami. Lidé by v takovém nezávazném referendu asi řekli, že euro nechtějí. Ale problém je v tom, že současné smlouvy jsou postavené tak, že to rozhoduje Evropská unie a nás na to nepotřebuje. Proto by mi dávalo smysl referendum, které by bylo závazné, ale které by muselo závazně zaúkolovat vládu, aby vyjednala takovou změnu smlouvy, abychom euro nemuseli zavést,“ odpověděl s tím, že pokud by se to vyjednat nepodařilo, měla by vláda být zavázána učinit jiné kroky, například vystoupit z EU.

Podle něj měl Petr Nečas coby premiér podmínit souhlas s podobou budoucího záchranného mechanismu ESM možností nepřijmout euro. Brzy tu dle Macha bude nová příležitost díky referendu Velké Británie o setrvání v EU. Jak uvedl, česká vláda by mohla podpořit Velkou Británii výměnou za možnost nepřijmout euro.

Estébácký systém

Velká část besedy byla věnována registračním pokladnám. Vláda totiž na svém středečním jednání jednomyslně schválila návrh na zavedení elektronické evidence tržeb, což dle Macha zavání šikanou drobných podnikatelů. Ti, kteří navíc provozují restauraci, podle něj zároveň dostali od vlády facku v podobě schváleného zákazu kouření v těchto zařízeních.

Podle odhadů by registrační pokladny měly zvýšit daňové příjmy státu nejméně o dvě až pět miliard korun ročně. Mach ale nepředpokládá, že cílem tohoto opatření je zvýšení příjmů státního rozpočtu. „Stačilo by zrušit daňové zvýhodnění biopaliv, stačilo by zrušit investiční pobídky pro Agrofert i pro ostatní…Pokud někdo přichází s nápadem udělat elektronickou evidenci tržeb a slibuje si od toho pět miliard na DPH, beru to spíše jako útok na malé živnostníky,“ konstatoval.

„To, co mi na tom vadí ze všeho nejvíc, je, že to zavádí takový estébácký udavačský systém. Najednou každý bude mít strach, jestli tam není agent provokatér. Hostinský pořád bude ve strachu, jestli na něj někdo nedá udání. Živnostníci budou vystaveni na milost a nemilost státní moci. Na koho si ta státní moc zasedne, toho jednoduše zničí,“ řekl dále europoslanec s tím, že má obavu, že další špehování bude přibývat.

Terminátoři ministerstev

Následoval dotaz, jak se Svobodní zachovají v případě, že budou zvoleni do sněmovny, zda budou ochotni jít s někým do koalice. „Pokud se dostaneme do sněmovny a budeme mít třeba 14 poslanců, nabídli bychom větším stranám, že podpoříme jejich vládu jako opozice, až se bude hlasovat o důvěře, výměnou za změnu Ústavy ve smyslu reálně vyrovnaného rozpočtu v horizontu volebního období,“ reagoval Mach. Mohlo by jít ale také o podmínku zrušení deseti úřadů. „My nemáme zájem při pěti procentech hlasů jít do vlády a získat Ministerstvo pro místní rozvoj nebo něco takového. Leda, že bychom byli cíleně najatí jako rušiči, jako terminátoři těch ministerstev. Ale to by muselo být v koaliční smlouvě,“ doplnil.

Dotace? Rakovina společnosti

Závěrem také kritizoval dotace. „Já považuji dotace za naprostou rakovinu, která se rozšířila naší společností. Je to jako mor. Všichni vyplňují všelijaké žádosti o dotace. Jejich problém je, že jsou ukrutně nespravedlivé. Místo, aby na trhu uspěl ten, kdo dává nejlepší služby za nejlepší cenu, tak uspěje ten, co si na svůj hotýlek vydyndá dotaci 1 600 351, 50. Druhý problém je, že dotace jsou peníze daňových poplatníků, takže odvrácenou tváří dotací jsou neustále rostoucí daně. Třetí problém je, že totálně brzdí rozvoj ekonomiky. Starý fór říká, že dotace je na to, co lidi nechtějí, protože to, co chtějí, si koupí. Dotace způsobuje, že se podpoří něco, co by na trhu neuspělo, něco méně žádoucího. Kdyby to šlo zmáčknutím nějakého tlačítka, okamžitě bych zrušil všechny dotace, zejména ty průmyslové, které jdou podnikatelům,“ uzavřel Mach.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypekli Noru Fridrichovou. Než stačila pustit reportáž, ANO zaúřadovalo

10:12 Vypekli Noru Fridrichovou. Než stačila pustit reportáž, ANO zaúřadovalo

Nora Fridrichová zabrousila se 168 hodinami do tématu migrace. V pořadu jeden odborník za druhým tvr…