Estonský prezident vyzval k rozhodnému postupu vůči Rusku

06.06.2014 13:02

Estonský prezident Toomas Hendrik Ilves požaduje rozhodnější postup vůči Rusku. Jeho chování přirovnal k rozbití Československa nacistickým Německem v roce 1938. „Mysleli jsme si, že politika anexí, jako byl 'anšlus' Sudet a rozbití Československa, se stala minulostí 8. května 1945," řekl Ilves v pátek na úvod mezinárodní bezpečnostní konference Global Forum v polské Vratislavi.

Estonský prezident vyzval k rozhodnému postupu vůči Rusku
Foto: pevnosti.kvalitne.cz
Popisek: Signatáři mnichovské dohody

Rusko podle Ilvese svým postupem na Ukrajině a anexí Krymu porušilo všechny své mezinárodní závazky. Západní státy však na to prý stále nenašly odpověď. „Musíme se sejít a najít východisko z této nepříjemné situace," vyzval prezident pobaltské země, která s Ruskem sousedí.

OutStreamVideoPlayer

EU dlouho ignorovala varování východních Evropanů před Ruskem

Ilves vytkl západním členům EU, že dlouho ignorovali varování východních Evropanů před Ruskem. „Blahosklonně nás poplácávali a říkali, že trpíme postsovětským traumatickým stresovým syndromem," prohlásil estonský prezident na fóru, jehož hlavním tématem je transatlantická bezpečnostní politika tváří v tvář situaci na Ukrajině.

V souvislosti s odtržením Krymu a s krizí na východní Ukrajině padla v minulosti přirovnání k okupaci Sudet, Československu 1968 nebo k postupu Adolfa Hitlera už několikrát, a to z úst ukrajinských i západních politiků.

Princ Charles přirovnal Putina k Hitlerovi

Sudety připomínal Krym například německému ministrovi financí Wolfgangu Schäublemu. Americký ministr zahraničí John Kerry zase v téže souvislosti na jedné besedě se studenty připomněl okupaci Československa v roce 1968.

Britský princ Charles údajně minulý měsíc přirovnal v soukromém rozhovoru během návštěvy Kanady ruského prezidenta Vladimira Putina k Adolfu Hitlerovi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letí Petříček do USA zbytečně? Babiš a Trump už jsou dojednaní. A Zeman...

17:03 Letí Petříček do USA zbytečně? Babiš a Trump už jsou dojednaní. A Zeman...

Velvyslanec Spojených států v Praze Stephen B. King na sociální síti Twitter oznámil, že 45. prezide…