Euro: Nejvyšší žalobce Zeman znemožnil řádné dosouzení případu

07.11.2011 9:45

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman prý znemožnil řádné dosouzení případu. Dovolání Nejvyššímu soudu podepsal jeho náměstek, i když to měl udělat sám Zeman. Jedná se o případ z dubna roku 2007. Předseda představenstva akciové společnosti Multys Tomáš Linhart podal přihlášku pohledávky do konkurzního řízení, které bylo vedeno proti úpadci – Mezinárodnímu svazu studenstva. Informaci přináší server Euro.cz.

Euro: Nejvyšší žalobce Zeman znemožnil řádné dosouzení případu
Linhart se přihlásil o částku 60,102 milionu korun, která vyplývá ze smluvní pokuty stanovené v dodatku ke kontraktu uzavřenému mezi Mezinárodním svazem studenstva a Multysem.

Multys měl se svazem smlouvu na nájem nebytového prostoru v domě v pražské Pařížské ulici. Dodatek se smluvní pokutou Linhart údajně předložil pouze v kopii opatřené takzvanou vidimační doložkou (ověření pravosti), kterou vystavila notářská tajemnice Daniela Hošková.

Linhart dodatek ke smlouvě zfalšoval pomocí notářky. Mohl získat až 60 milionů

Správkyně konkurzní podstaty Jarmila Veselá dodatek uznala a Městský soud v Praze v listopadu roku 2008 pohledávku schválil. Nárokovaná suma ale nebyla vyplacena. Případem se totiž začala zabývat policie a částka byla na účtu konkurzní správkyně z pokynu státního zástupce zmrazena.

Po vyšetřování pražský městský soud v červnu 2010 uznal Tomáše Linharta vinným ze zvlášť závažného podvodu ve stadiu pokusu. Upozornil na to, že dodatek, ze kterého měla smluvní pokuta vyplývat, nebyl podepsán statutárními zástupci Mezinárodního svazu studenstva. Linhart dostal devět let ve vězení a notářské tajemnici Daniele Hoškové soud udělil nejvyšší možnou podmínku - tři roky s odkladem na pět let.

Soud nelze uvést v omyl

Vrchní soud v Praze uznal, že zjištění podřízené instance byla v pořádku a že Tomáš Linhart v odvolání nepřinášel žádné nové podpůrné důkazy pro svoji nevinu. Nesouhlasil ale s tvrzením první soudní instance, že k trestné činnosti mělo dojít uvedením v omyl orgánů veřejné moci. Soud tedy musí vždy ověřit, zda je nárokovaná pohledávka reálná a zda je možné ji uplatnit. Opačná možnost podle právního výkladu není možná.

„Esenciální náležitostí uvedeného trestného činu je uvedení v omyl. V případě sporného civilního řízení je otázkou, zda lze orgán veřejné moci, před nímž je tento spor veden, uvést v omyl," konstatoval tříčlenný senát pražského vrchního soudu.

Verdiktem bylo, že soudní orgány činné v konkurzním řízení nelze uvést v omyl, a trestný čin se proto nestal.

O vině Linharta mělo rozhodnout dovolání, to ale podal náměstek Zemana

Soud také konstatoval, že se Mezinárodní svaz studenstva řádně nebránil proti fiktivní pohledávce. Obžalování byli zproštěni viny a stát měl případ definitivně rozřešit dovoláním k Nejvyššímu soudu do dvou měsíců od doručení rozsudku vrchního soudu.

K dovolání došlo v zákonné lhůtě v neprospěch Tomáše Linharta a Daniely Hoškové. Problém je v tom, že je podal v zastoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana Jeho první náměstek Igor Stříž.

„Nejvyšší státní zástupce ve svém vyjádření z 2. září sdělil, že 17. března nebyl z osobních důvodů na pracovišti, a proto odvolání podepsal jeho náměstek Igor Stříž," zdůvodnil Zeman absenci svého podpisu. Na základě tohoto sdělení Nejvyšší soud dovolání odmítl, a případ Linharta a Hoškové tak definitivně skončil.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

14:43 Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

V předvčerejším rozhovoru pro server E15 se redaktor Jaroslav Denemark bavil s Jiřím Pospíšilem, pře…