Někteří experti odhadují, že pokud vše půjde dosavadním tempem, mohla by se společná měna snížit až na úroveň amerického dolaru do konce příštího roku. Analytici z Deutsche Bank dokonce tvrdí, že by se tak mohlo stát ještě letos. Jak připomíná server BusinessInsider.com, v minulých letech bylo na pokles hodnoty eura nahlíženo s velkými obavami. Především ze strany investorů. V současné chvíli je však oslabení eura symbolem pro nejsilnější ekonomický impuls od začátku finanční krize. Stručně řečeno, slabší euro vytváří dobré podmínky pro ekonomický růst.
„Vývoz se podílí na evropském HDP z více než jedné čtvrtiny, což je dvakrát více než ve Spojených státech a ještě o mnoho více než v Číně. Výroba v rámci zemí eurozóny se díky slabšímu euru zlevňuje pro zahraniční odběratele. Francouzská a italská auta, německé obráběcí stroje či irské léky si tedy zákazníci po celém světě koupí za nižší cenu. Evropští exportéři tedy na oslabené evropské měně vydělají,“ vysvětluje autor textu Mike Bird a uvádí, že podle Credit Suisse by 10% meziroční pokles eura měl způsobit růst HDP o 0,7 %. Podobný efekt jako měl 35% pokles cen ropy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro