Eurokomisařka Jourová, znalkyně dotací, promluvila o Čapím hnízdě. Babiš to prý očividně myslel dobře

24.03.2016 20:53 | Zprávy
autor: spa

Hostem dnešních Dvaceti minut Radiožurnálu byla eurokomisařka a členka hnutí ANO Eva Jourová. Společně s moderátorkou Karolínou Koubovou mluvily o teroristických útocích v Bruselu a změnách, které přinesou, přišla však řeč i na kauzu Čapího hnízda a Babišovo středeční vystoupení v Poslanecké sněmovně.

Eurokomisařka Jourová, znalkyně dotací, promluvila o Čapím hnízdě. Babiš to prý očividně myslel dobře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalá ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová

„Evropa se především musí účinně bránit, protože to, co se stalo, nás musí zásadním způsobem posílit,“ řekla eurokomisařka a dodala, že právě Evropská komise má sladit jednání všech členských zemí. Teroristi mají „luxus“ toho, že mohou volně cestovat po celé EU, členské země však mohou reagovat pouze v rámci vlastních hranic, a tak je nadmíru důležitá výměna informací mezi tajnými službami.

Důležité je podle ní sladit procesy a spolupráci, což ale není okamžité řešení, Jourová však podotkla, že takové instituce již fungují, je třeba je jen lépe využívat. Dodržovat bezpečnostní opatření je však zodpovědností státu, ne Evropské komise.

„Je to hlavně na ministrech vnitra a na vládách, aby zajistili bezpečnost. My jsme už před nedávnem schválili směrnici v boji proti terorismu,“ řekla Jourová s tím, že na administrativní evropské úrovni již řešení existuje, musí se však aplikovat i v jednotlivých členských státech.

Belgie nyní ale čelí kritice za to, že její bezpečnostní orgány věděly o tom, kdo teroristi zodpovědní za útoky jsou, a vlastně je znaly, nic však neučinily. Sama Jourová uvedla, že nutí velké mediální a internetové společnosti k lepší spolupráci s úřady. „Je to i v jejich zájmu,“ podotkla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…