Europarlament se bude ptát na zneužívání fondů EU a střety zájmů

17.12.2019 11:40

O střetech zájmů při čerpání z fondů Evropské unie nebo o jejich zneužívání za přispění státních funkcionářů budou dnes diskutovat poslanci na odpolední rozpravě Evropského parlamentu (EP). Řeč tak jistě přijde i na českého premiéra Andreje Babiše, který podle mediálních informací z auditu Evropské komise porušuje české i evropské předpisy o střetu zájmů, napsala ČTK.

Europarlament se bude ptát na zneužívání fondů EU a střety zájmů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Europoslanci se kvůli kauzám z poslední doby budou komise ptát na přijatá opatření i plány do budoucna.

Otázky předložené Výborem pro rozpočtovou kontrolu Babiše ani Českou republiku přímo nezmiňují, jedna z nich ale například odkazuje na finanční nařízení EU z loňského roku, které se podle rok starého usnesení EP v Česku porušuje. Poslanci nyní chtějí vědět, zda komise na základě příslušného článku bude reagovat na „možné situace střetu zájmů v členských zemích“.

Dále je zajímá například „umělé“ rozdělování velkých podniků na menší „v rámci stejného vlastnictví“, prováděné ve snaze obejít stanovený strop pro přístup k evropským penězům. Přesně k tomu podle kritiků českého premiéra došlo u farmy Čapí hnízdo, která se po získání dotace v programu pro malé a střední podniky vrátila pod Babišův koncern Agrofert a kvůli čemuž je Babiš v Česku podezřelý z trestného činu. Evropská komise má dnes parlamentu sdělit, jaká opatření by popsanému postupu zabránila.

Rozpočtový výbor ve svých otázkách nejmenuje ani žádné jiné členské země nebo politiky, hovoří pouze o kauzách, o nichž „v nedávné době informovaly sdělovací prostředky“. Na jeho schůzi na začátku měsíce se probírala listopadová reportáž amerického listu The New York Times, podle níž v Maďarsku či Slovensku rozdělování unijních zemědělských dotací provází „mafiánské“ zabírání půdy.

Debata o „ochraně finančních zájmů“ EU je na programu od 15:00. Dopoledne se členové EP vyjádří k situaci na Maltě, kde v posledních týdnech otřáslo politickou scénou vyšetřování vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. V poledním hlasovacím bloku by pak mohl být zvolen evropský ombudsman pro dalších pět let. Pokud žádný z pěti kandidátů nezíská potřebnou většinu odevzdaných hlasů, bude volba pokračovat ve středu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…