Jeden ze čtenářů se dotázal europoslance, zda neví, kvůli čemu došlo k povstání Tibeťanů proti Číně v roce 1959. Čtenář ve svém dotazu uvádí, že podle cestovatelky Radky Tkáčikové zemřelo v důsledku hladomoru kvůli povstání až milion lidí. Dále se v dotazu domnívá, že Čína prováděla v roce 1951 necitlivou zemědělskou politiku, když museli rolníci za pronájem půdy odvádět pachtovné 60-70 procent, kláštery prý v té době vlastnily více než dvě třetiny zemědělské půdy. Zároveň v dotazu zmínil, že USA podporovaly povstání Tibeťanů proti Číně, a chce znát Ransdorfův názor.
Člen KSČM a europoslanec Miloslav Ransdorf odpověděl s tím, že v Tibetu již byl, a to v roce 2001. Je si jist, že bez cizí finanční pomoci by neobstál v 21. století. O povstání z roku 1959 toho prý moc neví, ale ví, že postoj současného dalajlámy se výrazně liší od postoje tehdejšího dalajlámy. Současný prý zdůrazňuje, že mu nejde o nezávislost Tibetu, nýbrž o jeho autonomii. Zároveň prý dalajláma chová obdiv k Marxovi. Ransdorf se čtenářem souhlasil, že USA byly účastníky podpory Tibetu v povstání proti Číně. Dále uvedl, že v Tibetu je příliš nepříznivé klima pro zemědělství, tudíž je prý zázrak, že tam vůbec nějaké funguje. S tehdejším vlastnictvím zemědělské půdy kláštery europoslanec souhlasí také.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ste