Europoslanec kritizuje vládu. Méně peněz pro EU znamená méně pro Česko

06.07.2012 6:52

EU připravuje nové pravidla pro čerpání finanční pomoci. Europoslanec Libor Rouček (ČSSD) v této souvislosti kritizuje českou pravicovou vládu za to, že usiluje o snížení příspěvků do společného evropského rozpočtu. Méně peněz pro EU znamená i méně peněz pro chudší regiony Česka. Nabízí se však otázka, zda to také neznamená méně peněz pro korupčníky.

Europoslanec kritizuje vládu. Méně peněz pro EU znamená méně pro Česko
Foto: liborroucek.cz
Popisek: Europoslanec Libor Rouček

Čtenář Kamil Dánský se prostřednictví serveru ParlamentníListy.cz obrátil s dotazem na europoslance Libora Roučka (ČSSD), jakým způsobem by mohla v budoucnu být upravena pravidla pro čerpání evropských peněz. S ohledem na skandály spojené s čerpáním evropských dotací v ROP Severozápad nebo ve Středočeském kraji jde o dotaz velmi aktuální. Přinášíme poslancovu odpověď.

Více peněz pro chudé nebo pro korupčníky

„V  českém zájmu je, aby nově připravovaná pravidla respektovala myšlenku tzv. koheze neboli soudržnosti, a umožnila méně rozvinutým regionům a odvětvím získat příslušné finance na dohnání svých vyspělejších sousedů. Bohužel současná vláda při diskuzích a přípravě těchto pravidel není dostatečně aktivní.  A to již vůbec nemluvím o snahách Nečasovy vlády snížit celkový evropský rozpočet. Platí rovnice, že čím menší rozpočet, tím méně peněz pro chudší země, jako je Česká republika,“ napsal Rouček s tím, že o podrobných pravidlech se teprve jedná, takže prozatím nemohl být konkrétnější.

Na europoslancovu kritiku vlády lze ovšem namítnout, že méně peněz z EU může také znamenat méně peněz pro korupčníky. Je třeba mít na paměti, že policie prověřuje pro podezření z korupce nejeden krajský projekt, který by měl být financován z evropských peněz, a v čele všech krajů s výjimkou Prahy v tuto chvíli stojí politici sociální demokracie.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…