Evropa ukázala, jak je odpovědná. Takto pohovořili Merkelová a Hollande, když jim ministři vnitra schválili kvóty na uprchlíky

22.09.2015 22:25

Dnešní schválení kvót na rozdělení 120.000 uprchlíků mezi členské země Evropské unie ocenil francouzský prezident François Hollande. Evropa se podle něj zachovala odpovědně. Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala k soudržnosti Evropy.

Evropa ukázala, jak je odpovědná. Takto pohovořili Merkelová a Hollande, když jim ministři vnitra schválili kvóty na uprchlíky
Foto: worldwide.com
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande
reklama

"Evropa přijala svou odpovědnost" vůči uprchlíkům, prohlásil podle agentury AFP Hollande s odkazem na dohodu, kterou v Bruselu většinově přijali unijní ministři vnitra. Evropa je podle Hollandea schopna uprchlíky přijímat, ale "s podmínkami a pravidly", což požaduje také Francie. Francouzský prezident dnes v Londýně před pracovní večeří s britským premiérem Davidem Cameronem novinářům také zdůraznil, že dnešní dohoda umožní vytvořit informační a registrační centra pro uprchlíky.

"Všechny země by měly dodržet závazky, které přijaly. Některé nehlasovaly, ale to je pravidlo kvalifikované většiny. To znamená, že i ti, kteří hlasovali proti, by měli přijatou dohodu naplnit," dodal francouzský prezident.

V rozhovoru s televizní stanicí BFMTV dnes Hollande také pohrozil, že případné neplnění dnešní dohody bude mít pro příslušné země důsledky. "Sankce existují," zdůraznil Hollande. "Takže tyto země se vystaví situaci, kdy by mohlo být zastaveno to, co dostávají. Nemůžete žádat Evropu o podporu a zdráhat se, když Evropa žádá solidaritu," prohlásil Hollande.

Obecněji se dnes k řešení uprchlické krize vyslovila německá kancléřka Merkelová, která Evropu vyzvala k soudržnému konání. "Kdo utíká před válkou a politickým pronásledováním, může v Evropě najít útočiště - říkám v Evropě," zdůraznila Merkelová večer na slavnostní akci k 70. narozeninám Hanse-Gerda Pötteringa, předsedy Nadace Konrada Adenauera a bývalého předsedy Evropského parlamentu.

"Čím více budeme táhnout za jeden provaz, tím rychleji to dokážeme," dodala kancléřka, která byla v poslední době v Německu i v mnoha evropských státech kritizována za to, že do Německa pozvala prakticky všechny Syřany, čímž prý uprchlickou krizi v Evropě ještě zhoršila.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český miliardář přesekl debatu o koronaviru: Bude recese. Závislost? Velká. A další věci

17:51 Český miliardář přesekl debatu o koronaviru: Bude recese. Závislost? Velká. A další věci

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček varuje, že zbytečná panika investorů ohledně koronaviru po…