Evropané poznávají, jak vzácná Evropská unie je. Uzavírání hranic škodí. Šéfka EK Leyenová se opět rozjela

28.03.2020 20:46

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová tvrdí, že nynější situaci má Evropská unie pod kontrolou a Evropané poznávají, jak „vzácná“ Evropská unie je. Obává se však o soudržnost EU a znovu kritizuje uzavření hranic jednotlivých států. „Na začátku jsme hleděli do propasti, ale rychle jsme spatřili v této krizi také pozitiva a soudržnost. Vidím mnoho povzbuzujících signálů toho, že Evropané poznávají, jak vzácné naše společenství je,“ zaznělo od ní. Politolog, ekonom a publicista Petr Robejšek se jejím slovům podivoval a tázal se, jak „taková osoba“ může ještě „volně běhat po světě“.

Evropané poznávají, jak vzácná Evropská unie je. Uzavírání hranic škodí. Šéfka EK Leyenová se opět rozjela
Foto: Twitter.profil Von der Leyenové
Popisek: Ursula von der Leyen, předsedkyně Evropské komise
reklama

Anketa

Vadí vám vládní nařízení, ať lidé během karantény nejezdí na chaty a chalupy?

9%
91%
hlasovalo: 25922 lidí
„Von der Leyenová řekla, že ‚uzavírání hranic členskými státy koronavirus nezastavilo‘ a proto se s tím má skončit. A tahle osoba ještě běhá volně po světě a chce řídit EU. To je logika hodná Haškova Pepka Vyskoč,“ nestačil se Robejšek divit nad prohlášením šéfky Evropské komise.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová tvrdí, že nynější situaci má Evropská unie pod kontrolou a Evropané poznávají, jak „vzácná“ Evropská unie je. „Máme to ve svých rukou,“ pronesla. A pokračovala: „Na začátku jsme hleděli do propasti, ale rychle jsme spatřili v této krizi také pozitiva a soudržnost. Vidím mnoho povzbuzujících signálů toho, že Evropané poznávají, jak vzácné naše společenství je.“

Zkritizovala uzavírání hranic jednotlivých států, jakožto ochranu proti koronaviru. Uzavřené hranice podle von der Leyenové naopak škodí. „Uzavírání hranic jednotlivými členskými státy koronavirus nezastavilo, naopak uškodilo mnoha firmám a přerušilo dodavatelské řetězce v Evropě,“ míní předsedkyně EK. Prý „pouze vnitřní trh unii přinesl takový blahobyt a sílu“. Státy na tom budou dle ní lépe, jen když si budou vzájemně pomáhat. „Proto v nynější krizi spočívá také šance, že Evropa najde znovu samu sebe,“ vyjevila von der Leyenová pro agenturu DPA.

Na druhou stranu ale tvrdí, že „uvolnění pohybu nesmí nastat příliš brzy, neboť pak je tu riziko, že se virus znovu rozšíří“. I tak to má být co nejdříve, aby tím „naše hospodářství zbytečně netrpělo“. „Důvěřujeme radám lékařů, ale také ekonomickým expertům, kteří se vyznají v dodavatelských řetězcích,“ pronesla.

Von der Leyenová se v rozhovoru ohradila proti výrokům bavorského premiéra Södera. „Tato krize mohla být vlastně chvílí Evropy a chvílí Evropské komise. Ale v Bruselu je až s podivem ticho,“ uvedl vůči Evropské unii Söder pro německý týdeník Der Spiegel. Von der Leyenová to ale popírá, prý za své kroky v oblasti průchodnosti vnitřních hranic EU i za urychlené umožnění miliardové pomoci zasaženým zemím naopak získala uznání od premiérů a hlav států členských zemí. A doplnila, že Evropská rada nechala Evropské komisi vypracovat strategii na uvolnění přeshraničního pohybu i plán na hospodářskou obnovu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je mi úplně jedno, že jsi Rom. Tvůj život skončil, b*zerante. Pavel Novotný (ODS) zatočil s hříšníkem

18:35 Je mi úplně jedno, že jsi Rom. Tvůj život skončil, b*zerante. Pavel Novotný (ODS) zatočil s hříšníkem

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný opět předvedl světu své nekompromisní ostré vystupování. T…