Evropská komise žalobu kvůli nedodržování kvót jednoznačně vyhraje, tvrdí šéf proevropského think-tanku

07.12.2017 22:38

Žaloba Evropské komise na Českou republiku ve věci nedodržování kvót je dle ředitele think-tanku Europeum, který se zaměřuje na evropskou integraci a soudržnost, oprávněná, země porušily evropské právo. Komise podle něj soudní spor jednoznačně vyhraje. Řekl Vladimír Bartovic v rozhovoru pro E15.

Evropská komise žalobu kvůli nedodržování kvót jednoznačně vyhraje, tvrdí šéf proevropského think-tanku
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

Ředitele think-tanku žaloba na Česko a další země nepřekvapila. „Překvapilo by mě, kdyby to Evropská komise neudělala, protože je její povinností vynucovat dodržování evropského práva. Jeho součástí bylo i rozhodnutí, podle kterého se zavedly dočasné kvóty,“ uvádí v rozhovoru na serveru E15.cz ředitel. Podle něj Komise postupuje standardním způsobem.
 
Bylo to zcela dobrovolné rozhodnutí České republiky, kvóty nedodržovat. Sám se domnívá, že Komise jednoznačně spor vyhraje. „Když kvóty jsou v souladu s evropským právem a Česká republika je nedodržuje, tak je lehké předjímat rozhodnutí soudu v tom směru, že řekne, že Česká republika porušuje evropské právo,“ tvrdí. Jaká přesně sankce České republice hrozí, nedokáže říct. Žalobu neviděl. Odhaduje pokutu či finanční sankci.
  • Původní zdroj ZDE
Jak si lze pak vysvětlit fakt, že žaloba je namířena jen proti třem státům, když závazky nedodrželo států pět. „Jde o to, že ostatní země, na které žaloba nepadla, alespoň ukázaly nějakou minimální snahu,“ říká pro E15 a jako příklad uvádí kroky Slovenska, které akceptovalo alespoň pár rodin. Postoj České republiky byl v tomto ale zásadový. „Česká republika svým způsobem poměrně arogantně rozhodla, že ne – nepřijme nikoho a basta,“ uvádí Bartovic. 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…