Evropská unie nás dusí, stěžují si zemědělci a podnikatelé

18. 5. 2013 10:03

Členství České republiky v Evropské unii podle většiny Čechů poškodilo zemědělce. Vyplývá to z včera zveřejněného dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Na ostatní oblasti veřejného života ale členství v EU podle lidí nemělo větší vliv.

Evropská unie nás dusí, stěžují si zemědělci a podnikatelé
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu
reklama

Většina účastníků průzkumu si také myslí, že vstup ČR do EU nezměnil jejich celkovou životní úroveň k lepšímu či horšímu. Životní úroveň Čechů se po vstupu do Evropské unie vůbec nezměnila podle téměř dvou třetin dotázaných. Lidí, kteří si myslí, že členství Česka v EU mělo dopad na jejich životní úroveň, je výrazně méně, ale v této skupině nejvíce převažují negativní postoje. Pouze sedm procent Čechů míní, že se jejich životní úroveň díky členství v EU zlepšila, opačný názor zastává 27 procent lidí.

Oproti loňsku mírně ubylo jak jednoznačně kladných, tak i záporných odpovědí, a posílila skupina lidí, podle níž neměl vstup do EU na životní úroveň v ČR žádný vliv. Také v hodnocení vlivu členství ČR v EU na jednotlivé oblasti veřejného života je většinou nejpočetnější skupina dotázaných, kteří míní, že Unie život v Česku neovlivnila ani pozitivně, ani negativně. Pouze na zemědělce mělo členství v EU podle naprosté většiny lidí, zhruba dvou třetin, jednoznačně nepříznivý dopad. Naopak v oblasti služeb a zboží se situace díky vstupu do Unie podle přesně poloviny Čechů zlepšila.

Negativně EU hodnotí podniky i drobní podnikatelé

Například v otázkách na vliv EU na průmyslové podniky či drobné podnikatele také dosáhly největšího podílu lidé hodnotící situaci negativně. Nad skupinou dotázaných s neutrálními názory ale převažují jen o několik procentních bodů. To, že členství v EU působí nepříznivě na průmyslové podniky, si myslí 36 procent Čechů, 31 procent míní, že členství nemá na tuto oblast vliv, a 23 procent lidí hodnotí vliv EU kladně.

O špatném vlivu EU na drobné podnikatele je přesvědčeno 38 procent lidí, neutrálně se vyjadřuje 35 procent a pozitivně 15 procent Čechů. V ostatních oblastech mají největší podíl neutrální odpovědi, hned na druhém místě za nimi jsou ovšem většinou odpovědi negativní. Třeba na zdravotnictví sice podle 51 procent Čechů neměl vstup do EU žádný vliv, ale podle 23 procent má členství v EU nepříznivý dopad, kdežto příznivý jen podle 15 procent dotázaných.

Průzkum provádělo CVVM v období od 8. do 15. dubna. Zúčastnilo se ho 1049 obyvatel ČR starších 15 let.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ane, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

22:18 Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se nechal slyšet, že se těší …