Evropská unie prý poučuje novináře, jak mají psát o migraci a muslimech. Švédská novinářka se bouří

31.01.2018 21:50

Švédská novinářka Judith Bergmanová tvrdí, že se Evropská unie snaží v rámci „boje proti dezinformacím“ omezovat svobodu slova.

Evropská unie prý poučuje novináře, jak mají psát o migraci a muslimech. Švédská novinářka se bouří
Foto: pixabay.com
Popisek: Média - ilustrační foto
reklama

„Loni v květnu hovořil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker o výzvách, které představují sociální sítě. Zároveň Juncker mluvil také o potřebné ochraně obyvatel EU. V říjnu potom Evropská komise představila své návrhy, jak proti tzv. „fake news“ bojovat. V rámci zprávy bylo řečeno, že nebude nijak omezena svoboda projevu a pluralita médií,“ píše Bergmanová v úvodu a tvrdí, že Evropská komise dělá ve skutečnosti pravý opak.

Podle Bergmanové naopak EU přímo usiluje o omezení svobody slova i odstranění plurality médií. „Děje se tak v rámci několika programů. Jedním z nich je Program pro práva, rovnost a občanství (REC), který se snaží ovlivňovat média. Například v tom, jak informují o migraci. V říjnu tak vznikla příručka, kde jsou novináři poučování, jak by měli přistupovat k migraci, islámu a samotným muslimům.“

„Mějte na paměti, abyste nestigmatizovali muslimy a islám tím, že je budete spojovat s pácháním trestných činů. Akcentujte rozmanitost muslimské komunity,“ cituje Bergmanová z příručky a dodává, že Evropská unie také finančně podporuje kampaň „Media Against Hate“, kterou spustila Evropská federace novinářů (EJF), sdružující 320 000 ze třiačtyřiceti zemí. „Cílem kampaně je zlepšit mediální pokrytí migrace, menšin a náboženství.“

V rámci boje proti „fake news“ také Evropská komise jmenovala 39 odborníků, kteří se rekrutují ze zástupců občanské společnosti, sociálních médií, zpravodajských médií a akademické obce. Skupina se poprvé setkala 15. ledna 2018 a měla by poskytovat podle představ Evropské komise poradenský servis, vymezit roli a odpovědnost zúčastněných stran a vyhodnotit aktuální stav. Podle Bergmanové je však chybou, že přizváni byli pouze zástupci z mediálního maistreamu.

Jak Bergamnová dále uvádí, ve svém boji proti údajným „fake news“ nezůstává Brusel zdaleka osamocen. Francouzský prezident Emmanuel Macron také plánuje navrhnout nové zákony, které by měly potírat šíření dezinformací. „Podle nového zákona se stane stát tím, kdo bude mít patent na pravdu. Dojde k porušování práva na svobodu projevu a k ještě větší cenzuře, než jaká panuje v Německu. Vůbec celá Evropa usiluje o to, aby veřejný prostor opět ovládl totalitarismus,“ uzavírá Bergmanová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…