Evropský parlament chce se státy EU dojednat navýšení rozpočtu o čtyři miliardy eur. Kvůli uprchlíkům

29.10.2016 17:04

Evropský parlament požaduje navýšit unijní rozpočet na příští rok o 4,1 miliardy eur oproti tomu, co navrhovala Evropská komise. Větší část peněz požadovaných Evropským parlamentem má jít na podporu afrických a arabských zemí kolem Středozemního moře, kde jsou uprchlické tábory, nebo které jsou tranzitními zeměmi migrace či státy, odkud míří do EU významné množství přistěhovalců. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Evropský parlament chce se státy EU dojednat navýšení rozpočtu o čtyři miliardy eur. Kvůli uprchlíkům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro
reklama

List píše, že oproti návrhu Evropské komise chtějí europoslanci v rozpočtu schváleném na zasedání parlamentu, proběhlém tento týden, zvýšení na 160,7 miliardy eur. Tedy o 4,1 miliardy eur (asi 110 miliard korun) víc, než kolik je návrh bruselské komise. O tom, zda to tak zůstane, se teď bude mezi Evropským parlamentem a členskými státy EU několik týdnů vyjednávat.

Jak deník dále píše, větší část peněz požadovaných Evropským parlamentem má jít na podporu afrických a arabských zemí kolem Středozemního moře, kde jsou uprchlické tábory, nebo které jsou tranzitními zeměmi migrace či státy, odkud míří do EU významné množství přistěhovalců. Unie s těmito zeměmi vyjednává výměnu ekonomické podpory za pomoc při vracení a zadržování proudu migrantů do Evropy. Peníze se podle europarlamentu mají také přidat na boj s nezaměstnaností mladých, která je v západních zemích EU, a opět hlavně na jihu Evropy, velice vysoká. V Česku, kde je celková nezaměstnanost nízká, naopak nejde o vážnější problém.

List také upozorňuje, že v návrhu rozpočtu na příští rok schváleném Evropským parlamentem se na řešení migrační krize přesouvá významná část peněz z kohezních fondů, za něž se ve východní části EU staví například dálnice či železnice. Podle českých vládních představitelů však Česko, ale i další chudší státy EU, tyto peníze na infrastrukturu dostanou později zpět, a to v navýšených rozpočtech na kohezní programy v příštích letech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…