V britském referendu o dalším směřování Spojeného království se 17,4 milionu voličů vyslovilo pro vystoupení z Evropské unie, pro setrvání jich bylo 16,1 milionu při volební účasti 72,2 procenta. Velká Británie se tak stane první zemí, která z EU odejde. Tamní komentátoři označují výsledek referenda jako zemětřesení, které bude mít dalekosáhlé důsledky pro Británii i pro Evropskou unii. „Hned mě napadlo, že bude následovat boj ‚europejské byrokracie‘ proti všem, kdo budou přímo i nepřímo ohrožovat její existenci. Ale také otázka – a o tom nemám žádné bližší informace, nehledě na týdenní mediální třeštění u nás, a zejména v České televizi – kdo na tom vlastně vydělá,“ přiznává pro ParlamentníListy.cz politický analytik Zdeněk Zbořil.
Byl si skoro jistý, že za hlavního viníka bude vyhlášen Vladimir Putin, a k tomu už také došlo. „Ale přece jenom, když už i k českým komentátorům pronikla zpráva, že se hroutí libra, přece jen by byly zajímavější zprávy, jak na to reaguje Londonburg – v Rusku se tak říká londýnské City – a tamější banksteři. Že by, pokud tuto akci přímo nevyvolali, neměli připravený plán A nebo B, se mi nechce věřit. A také ta mediální hyperaktivita se mi zdá podezřelá. V České republice to chápu. Bylo třeba něčím barevnějším překrýt události v policii a Ministerstvu vnitra. Ale i v jiných evropských zemích se o to zajímali. Nikoli snad celý svět, jak tvrdil jeden český politický komentátor v televizi, ale jak jsem se dočetl, dokonce i v zemích jihovýchodní Asie, o nichž se mluvilo v souvislosti s jejich konkurenceschopností na úkor ekonomiky Evropské unie,“ podotýká politolog.
Juncker i Schulz mají tolik hříchů, že by měli odstoupit ať tak, nebo tak
Krátce po vyhlášení konečných výsledků oznámil britský ministerský předseda David Cameron, že země potřebuje nové vedení, a proto na svou funkci rezignuje. Premiérem zůstane ještě v nejbližších měsících, na podzim by se mělo rozhodnout o jeho nástupci. Brzy poté se začaly ozývat první hlasy, že by rezignovat měli i předseda Evropského parlamentu Martin Schulz nebo šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, protože brexit je více chybou EU než hlasujících Britů. „O tom nelze pochybovat. Oba pánové mají tolik hříchů, že by měli odstoupit, i kdyby Velká Británie hlasovala jinak. Problémem je, že ‚východňári‘, kteří si je mimochodem také zvolili, se budou držet svých gáží, ať už je berou za ‚komisařství‘ v EK, nebo za to podivné poslancování v EP. Konec konců to předvedli před občany ČR a diváky OVM paní komisařka Jourová a pan europoslanec Telička,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Babiš , Evropská unie , Zaorálek , Zbořil , Brexit , Rozjezd Zdenka Zbořila
autor: Jiří Hroník
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom